1947-1960 Tarihleri Arasında Türkiye

0

1947-1960 Tarihleri Arasında Türkiye

Bir önceki yazımda Türkiye’nin 1923 ile 1946 yılları arasında ekonomik durumunu değerlendirmiştim.Bu hafta da yazıma kaldığım yerden devam edeceğim ve Türkiyenin 1947 yılından 1960 yılına kadar olan dönemini değerlendireceğim.

Bu yazımda Türkiyenin neler yaptığına girmeden önce dünya da neler olup bittiğine bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum.İkinci dünya savaşının bitmesi ile birlikte dünyanın lideri konuma geçen ABD uluslarası para , uluslararası ticaret ortamı ve avrupanın yeniden imarını gerekçe göstererek harekete geçti.1944 yılında Birleşmiş Milletler Para ve Finans Konferansının ardından Bretton Woods Anlaşması imzalandı.Bu anlaşma Bretton Woods üçüzleride denilen IMF,WTO ve GATT’ı kapsıyordu.

1945 de kurulan ve 1947 de işlemlerine başlayan IMF nin amacı uluslararası ödemelerde güçlük çeken ülkelere finansal destek sağlamaktı.1945 yılında çok partili hayata geçen Türkiye 1947 yılında IMF’ye katıldı. Özellikle 50’li yılların son döneminde ortaya çıkan ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle Türkiye IMF’yle stand-by antlaşması dediğimiz koşullu antlaşmanın ilk imzasını 1 Ocak 1961’de attı.Etkilerinin yarım asırdan fazla sürdüğü IMF polemiğimiz bu şekilde başladı.

İlk dış ticaret rejimimizin bu şekilde bir hal alması liranın dolar karşısında 2 kat değer kazanmasına ve dış ticaret kontrollerininde gevşetilmesine neden oldu.Piyasa ve fiyatlara müdahale edilemez bir duruma geldik.Bu durumda kamu harcamalarını kısmaya ve kamu iktisadi teşebbüslerinin ürünlerinde bile yüksek miktarda zamların yapılmasına neden oldu.

Yine Türkiye bu dönemde Kore savaşına katıldı ve Kuzey Koreye karşı savaştı.Dünyanın bu durumu taktir etmesi ile birlikte Nato’ya girdi.Demokrat Parti dönemi olarakta bilinen 1950-1960 yılları arasında ki bu dönem  27 Mayıs 1960 da darbe ile sona erdi.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.