1960’dan 2017’ye Yıllık Ortalama OPEC Ham Petrol Fiyatı (Varil/USD)

0

OPEC, Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği anlamına gelmektedir ve Cezayir, Angola, Ekvator, Gabon, Irak, İran, Katar, Kuveyt, Libya, Nijerya, Suudi Arabistan, Venezuela ve Birleşik Arap Emirlikleri Opec ülkeleri arasında yer alır. OPEC, üye ülkelerinin petrol politikalarını koordine etmek amacıyla 1960 yılında Irak Bağdat’ta kuruldu.Aşağıdaki grafik 1960 ve 2017 yılları arasında OPEC ham petrolünün yıllık ortalama petrol fiyatını göstermektedir. 2016 yılında, varil başına yıllık ortalama petrol fiyatı 40.68 ABD doları olmuştur.

OPEC ham petrol fiyatı OPEC (Reference) Sepetinin fiyatı ile tanımlanmaktadır . Bu sepet, OPEC üyeleri tarafından üretilen çeşitli petrol karışımlarının fiyatlarının ortalamasıdır.

OPEC Sepeti, dünya genelinde ham petrol fiyatlarını ölçmede en önemli kriterlerinden biridir. Diğer en önemli kriterler; İngiltere Brent, West Texas Intermediate (WTI), ve Dubai Fateh’dir.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.