2005 – 2015 Yılları Arasında Çin’in Dış Ticaret Dengesi

0

Çin halk cumhuriyeti dünyanın en büyük nüfusa sahip ülkesidir. 2019 yılında toplam nüfusun 1,4 milyar olması beklenmektedir.
Çin 1978 yılında ekonomik reformun başlamasından sonra yatırım ve ihracat odaklı büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasına girmiştir. Çin’de sanayi sektörünün hızla büyüyen ekonomiye önemli katkısı vardır. Artan üretkenlik ve düşük işçilik maliyetleri sayesinde imalatta da küresel bir lider olmuştur.

Çin aralık 2001 den bu yana dünya ticaret örgütünün bir üyesidir. 2015 yılında 593 milyar dolar dış ticaret fazlasıyla dünyanın en büyük ticaret gücü olmuştur. Bunun yanı sıra tarıma elverişli ekilebilir arazi kaynakları çok azdır. Bunun en önemli sebebi ise geniş tarım arazilerinin sanayi ve üretim için kullanılmasıdır. Hızla artan sanayileşme sebebiyle ülkede sera gazı emisyonu son yıllarda ciddi seviyelerde artmıştır. Ülkede enerji ve maden kaynağı çevre ülkelere göre olduk.a fazladır fakat bu rezervler sanayi merkezlerinden oldukça uzaktadır.
Aşağıdaki grafik Çin’de 2005-2015 yılları arasındaki dış ticaret akışını göstermektedir. Bu bilgiler genel bilgilerdir ve tam doğruluğu kesin değildir.

2008 ve 2011 yılları arasında ciddi bir düşüş görülmesine rağmen, 2011 yılından itibaren ciddi bir dış ticaret fazlası verdiği görülmektedir. Özellikle en belirgin artış 2014-2015 yılları arasındadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.