2015 Yılında Belli Başlı Ülkelerin Binek Otomobil Üretimi

0

Yayımlanan bu istatistik ile belli başlı ülkelerdeki binek otomobil üretim değerleri sunulmuştur. 2015 yılı verilerine göre İngiltere’de yaklaşık 1,6 milyon araç üretilmiş. Kaynağa göre, binek otomobiller, en az dört tekerlekli olup yolcu taşımak için kullanılan ve sürücü koltuğuna ek olarak sekizden fazla koltuğu olmayan motorlu araçlardır.

Ülkelere Göre Hafif Araç Üretimi

2015 yılında dünya genelinde binek otomobil üretiminde % 21,2’lik bir artış meydana gelmiştir. Ülkeler üzerinden; Güney Kore’nin pazar payını kaybetme riski varken, 2015 yılında Almanya için olumlu değerler kaydedildi. Bu yıl ile Hindistan diğer yıllara göre gerçekleştirdiği binek otomobil artışı ile bu alanda önemli bir üretici konumuna geldi. Bir dip not olarak belirtirsek, Pakistan binek otomobil üretiminde neredeyse yüzde ellilik bir sağlamıştır. Bu Asya ülkesi önceki yıl gerçekleştirdiği 125.000’den fazla üretimi 2015 yılında neredeyse 183.000’e taşımıştır.

Sektör olarak güçlü bir yapıya sahip olmasına rağmen Çin, 2015 yılında en hafif ticari araç üreticileri arasında kalmıştır. Japonya, Almanya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri dünyanın önde gelen üreticileri olarak yine üst sıraya adlarını yazmışlardır. Binek otomobil üretiminde dünya lideri olan bu ülkelerin markaları arasında; ABD merkezli General Motors ve Ford, Almanya’nın Volkswagen Grubu ile Japonya’nın otomobil devi Toyota Motor ve Nissan yer almaktadır.

  Tabloya göre,

En düşük üretim değerleri Malezya, Tayland, Endonezya, Kanada, İran gibi ülkelerde gerçekleşmiştir. Bu ülkeler üretimin ilk birim başına üretilen üretim barajının altında kalmışlardır.

 

Kaynak, Statista 2016

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.