2016 Yılı Ekonomi Rakamlarının Genel Değerlendirilmesi

Şüphesiz ki zor bir yılı geride bıraktık. Gerek iç ve dış kaynaklı terör örgütlerinin ülkemizde tatbik ettiği bombalı ve silahlı eylemler, gerekse 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimine kadar ki geçen süreç içerisinde yaşanılan olumsuzluklar hepimizi, özellikle ekonomik konjoktürü derinden etkiledi. Aslında bu yılın ülkemiz açısından bu denli olumsuz geçeceği, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra başlayan terör sarmalı ve devamında yaşanan siyasi gelişmeler ile geleceği öngörülen bir durumdu. Haliyle 2016 yılı içinde olumsuzluklarda bir arada geldi. Sadece içte yaşanan gelişmeler değil, dışarıda ülkemizin müdahil olmadığı ekonomilerde de yaşanan olumsuz gelişmeler doğrudan ve dolaylı olarak ekonomimizi etkiledi.

Ülkemiz bu yılın ikinci çeyreğinde toplam bazda yüzde 4.5 büyüdü. Ardışık 27 çeyrek pozitif büyüme performansını yakalayabilen ülkemiz, G-20 ülkeleri dahilinde 4.sıraya yükselme şansını elde etti. Bunun anlamı ise ekonomimiz, gelişmekte olan ülkelerden ayrışarak, gelişen ülkeler sıralamasına doğru yükseldiği şeklinde açıklanır.

Bu yılın 3.çeyreğinde, genel konjoktür nedeniyle ekonomi gelişim belirgin bir şekilde düştü. Rakamsal olarak bu oran yüzde 1.8 oldu. Totalde bu yılın ilk 9 ayında ekonomi yüzde 2.2 olarak büyümeyi gerçekleştirdi. 3. Çeyreğin düşük gelmesinin temel nedenlerini ise şu gelişmeler oluşturmaktadır:  Brexit sonrası Euro bölgesindeki belirsizlikler, 15 Temmuz darbe girişimi, Fed’in faiz arttırımı, ABD başkanlık seçimlerinde Trump’ın seçilmesi(beklenmeyen aday olduğu için piyasaları ciddi etkiledi) ve Çin ekonomisinin yavaşlaması.

15 Temmuz sonrasında çeşitli dış örgütlerin siyasi bazlı ülkemiz adına sarf ettikleri olumsuz görüşler, ekonominin temel etkeni olan güven unsurunu alt üst etti. İç talepteki artışında ekonomik daralma ve siyasi söylemler nedeniyle azaldığını, hane halkı tüketiminin yüzde 3.2 olması sebebiyle daha net görebilmekteyiz. 2015 rakamları hane halkı tüketimi açısından yüzde 3.7 olarak açıklanmıştı fakat rakamların özellikle 7 Haziran seçimleri sonrası oynanabileceği görüşü daha ağır basmaktadır.

Bu yılın 3.çeyreğinde, 2015 yılının aynı çeyreğine göre yüzde 3.3 azalan ihracatla birlikte, aynı dönemdeki Gayrisafi Yurtiçi Hasıla(GSYİH) tablosunda yer alan mal ve hizmet ihracatında da yüzde 7’lik bir azalma gerçekleşti. Azalmanın temel nedeni olarak Rusya, İran ve özellikle Irak pazarında yer alan olumsuz siyasi ve terör gelişmelerinin etkili olduğunu görebiliyoruz. Bunu aşabilmenin temel yolu ise siyasilerin dış politikalarını tekrar gözden geçirmesi ve ülkelerle anlaşmalarını güven endeksine bağlı yapması gerekliliğidir.

Bu yılın 2.çeyreğinde yüzde 4.7 oranında artan yatırımlar, 3.çeyrekte durakladı. Duraklamanın yaşandığı dönemde inşaat yatırımlarının yüzde 2.6 oranında artmasına rağmen makine ve malzeme yatırımlarının  yüzde 2.7 azalması toplam yatırımlarda yüzde 0.6’lık bir düşüşe neden oldu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK)’nda alınan tedbirler neticesinde 2017’nin 1.çeyreğinden itibaren ülke ekonomisi orta vadeli program kapsamında 3.2 puanlık bir büyüme hedefledi. Nedenini ise Ekim ayında sanayi üretiminde yüzde 2’lik bir artış kaydedilmesi ve kasım ayı verilerine göre ihracatın yüzde 9.9 genişlemesidir. Daralma dönemi ise uzmanlarca kısa vadeli olarak görülen ve etkisini 2017 yılında atması planlanan bir gelişmedir.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi Konaklama İşletmeciliği bölümü mezunudur. İstanbul Aydın Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünde Yüksek Lisans yapmaktadır. İlgi alanları Ekonomi, Marka Yönetimi ve Markalaşma, Türk Siyasi Tarihi ve Sağlık Bilimleridir.

Etiketler

Bir de Bunlara Bakın...

0 thoughts on “2016 Yılı Ekonomi Rakamlarının Genel Değerlendirilmesi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.