2017 Haziran-Temmuz İşsizlik Veri Karşılaştırması: İşsizliğin Retorik Oluşumu

0

TÜİK, Temmuz ayı işgücü istatistiklerini açıkladı ve sonuç Türkiye için pek de değişmedi diyebiliriz. 2017 Haziran ayı içerisinde yüzde 10,2 olan işsizlik oranı Temmuz ayı içerisinde yüzde 10,7 oranına yükseldi.

İstihdam verileri üzerine uygulanan anketin uygulandığı gün ve önceki hafta içerisindeki kar karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak herhangi bir işte çalışmamış kişilerin son 1 ay içerisinde iş arama yöntemlerini kullanarak ve 2 hafta içerisinde işbaşı yapabilecek seviyede hazır bulunan 15 ve daha yukarı yaş oranına sahip kişi/kişiler işsiz sıfatını taşıyor. İşsiz sayısı, toplam işgücüne bölünerek de işsizlik oranı bulunuyor. Tam tanım ise “Resmi İşsizlik Oranı” dır.

Yukarıda sebepler harici çeşitli nedenler doğrultusunda iş aramayan, eğer bir iş bulursa 2 hafta içerisinde işbaşı yapmaya hazır olduklarını belirtenler de mevcut. Bu kişiler de 2 grupta toplanıyor. İlk grup daha önce çeşitli kanallar vasıtasıyla iş aradıkları halde iş bulamayan veya kendi niteliklerine uygun bir iş bulabileceklerine inanmadığı için iş aramaktan vazgeçen fakat işbaşı yapmaya hazır olduklarını belirtenleri dahil eden bir grup. Diğer grup ise mevsimlik çalışan, ev kadını statüsünde olan, öğrenci, başka bir yerden geliri olup herhangi bir işte çalışmayan (irat sahibi), emekliler ve çalışamaz halde olan grup içerisinde iş aramayan ancak işbaşı yapmaya hazır olanlar.

İşsizler ile birlikte iş aramayan fakat iş bulduğu takdirde 2 hafta içerisinde işbaşı yapmaya hazır olanların toplamı ise geniş anlamda işsizlerin sayısını vermektedir. Bu grubun toplam işgücü ile birlikte bir iş aramayan fakat iş bulurlarsa 2 hafta içerisinde işbaşı yapmaya hazırlandıklarını belirtenlerin toplamından oluşan geniş işgücü sayısına oranlar isek geniş işsizlik oranını bulabiliriz.

Temmuz ayında, bir önceki aya göre işsiz sayısı yüzde 5,9 artış gösterdi. Dolayısıyla işsizlik sayısı da yüzde 6’lık bir artış göstermiş oluyor. Tarım dışı sektörüyle birlikte hizmet sektöründe de istihdam kayıpları ayrıca mevcut. Bununla birlikte istihdam seferberliği kapsamında SGK prim ödemelerinin ertelenmesi gibi çeşitli önlemlerin de bitmesiyle 2017 yılının son çeyreğinde işsizlik oranlarının artmasına yansıyabilir. Dikkatli olmakta fayda var!

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.