2017 Yılı 2.Çeyrek Türkiye Büyüme Tahminleri

0

Yapılan değerlendirmelere göre Türkiye için büyüme oran tahminleri yüzde 3.8’den yüzde 4.6’ya kadar yükseldi. Özellikle 2 aylık periyotta Türk ekonomisi yukarı yönlü çıkışını –Merkez Bankasının kayda değer parasal sıkılaştırma politikasına rağmen-sürdürdü. Verilerin güçlü gelmesindeki temel etmen mevsimsel turizm rakamlarındaki toparlanma, vergi indirimleri ve kredilerdeki garanti mekanizması gibi hükümetin uyguladığı teşviklerle birlikte Avrupa Birliği’nin talebi doğrultusunda artan ihracat, meclis’in kapalı olmasıyla siyasette yaşanan sakinlik ve kurdaki sabitlik (en azından Dolar) oldu.

Teşvik tedbirlerinin bazılarının sürelerinin dolacak olmasıyla büyümenin üçüncü ve dördüncü çeyrekte bir miktar yavaşlayabileceği beklentiler arasında. Kredi Garanti Fon imkanının bütün kısımlarından yararlanılması ve bankaların kredi oranlarını arttırmaya başlamasından dolayı büyümeye yansıyacağı da yine bir diğer görüş arasında yer alıyor. Beyaz eşya ve mobilyaya uygulanan vergi indirimlerinin Eylül ayında bitmesiyle birlikte şirketlerin 2017’nin ilk çeyreğinde ertelenmeye başlanan sosyal güvenlik prim ödemelerini yapmaya başlayacak olması büyümeyi yavaşlatacak bir diğer faktördür. Hükümetin büyüme için yeni teşvikler getirmesi gerekiyor ancak büyüme ivmesinin yakalanması ve seçimlere iki yıl olması teşviklerin olmayacağı anlamına gelebilir.

Şimdiye kadar görülen güçlü performanstan dolayı 2017 yılı büyüme tahmini yüzde 3.8’den yüzde 4.6’ya tahmini sabitlendi. Bu tahmini sabitlenme büyük oranda 2. Çeyrekteki güçlenme yani yüzde 2.5’ten yüzde 4.7’ye sabitlenme olarak belirlendi.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.