2017 Yılı En Güvenilir Araç Markaları

0

Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz üzere Asyalı otomobil üreticileri, Birleşik Devletler Sigorta Enstitüsü Otoyol Güvenliği (IIHS) tarafından 2016 yılı motorlu taşıt güvenliği sıralamalarında neredeyse tüm sıralamaları sildi süpürdü ve ilk 10 sıranın dokuzunu ele geçirdi.
Yalnızca Daimler’in (Almanya) Mercedes-Benz GLE-Sınıfı aracı Toyota, Hyundai, Subaru ve Honda’nın yanında ilk 10’da katıldı. Kuzey Amerika pazarındaki yeni otomobillerin IIHS testi üç güvenlik bileşenini kapsamaktaydı:

  • Crashworthiness, bir aracın bir kazada yolcularını ne kadar iyi koruduğunun bir ölçüsüdür.
  • Bir sürücüyü uyaran veya bir ön çarpışmayı önlemek veya hafifletmek için otomatik kırmayı başlatan tüm sistemleri de içeren kilit önleme ve hafifletme;
  • Çocuk koltuğu bağlantı donanımı: çocuk koltuğu bağlantı donanımının kullanışlılığını değerlendirir.

Bu yılki çarpışma testi testleri, araçların ön optik performansıyla ilgili daha sıkı yeni düzenlemeler nedeniyle önceki yıllardan farklıydı. IIHS testi, ön farların güvenilirliği ve kalitesinin dünyadaki ilk resmi değerlendirmesidir ve belirli bir aracın gece yol aydınlatmasına ve kısa mesafeli farların derecesine göre değişir.

Test edilen arabaların az bir çoğunluğu (% 52.4) zayıf veya marjinal derecelendirme aldı.
Sadece yedi model en iyi puanı aldı; Chevy Volt, Honda Ridgeline, Hyundai Elantra ve Santa Fe, Subaru Legacy, Toyota Prius V ve Volvo XC60.

Araç güvenliği özellikleri ve trafik hızı ve emniyet kemeri kullanımı ile birlikte genel tasarım, dünya genelinde trafik ölümlerinin sayısındaki merkezi faktörler olarak kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2008 yılında yapılan bir tahmine göre, motorlu araç kazalarında toplam 1.2 milyon kişi öldü.
Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Avustralya en güvenli yollara sahiptir ve trafik ölümlerinin toplam sayısı 100.000 kişi başına 2.7 ila 12 ölüm arasında değişmektedir.
Üreticiler otomobil güvenlik özelliklerini geliştirdikçe, ülkeler, Uluslararası Taşımacılık Forumu’na göre, son 10 yıldaki trafik kazalarından sürekli olarak azalan ölüm sayısını bildirdiği gözlemlenmiştir. Yani şu an belkide bu yazıyı okuyorsanuz son 10 yıldaki gelişmelerden kaynaklıdır.
Çoğu ülkelerdede, kentsel alanlarda izin verilen azami hız 60 km / sa’yi (yaklaşık 37 mil / saat) geçmez ve zorunlu olarak çoğu insan araba sürerken emniyet kemeri kullanır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.