2017 Yılı En Misafirperver Ülkeler Listesi

0

Geçmiş ve güncel siyasi, askeri ilişkiler dışında, iş yatırımları ve diğer faktörler sahip olduğunuz pasaportunuzun dünya genelindeki gücünü arttırmakta ve bu durum yeri geldiğinde yurtdışı ziyaretlerinizde tüm kapıların size ardına kadar açılmasını sağlayabilmektedir.
Örneğin, bir Alman pasaportu sahibiyseniz, Çin vatandaşlarından veya Senegal pasaportuyla seyahat eden kişilerden daha fazla ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, aynı Alman pasaport sahipleri, Çin pasaportuna sahip kişiler gibi vizesiz olarak Ekvator Ginesi’ne ziyarette bulunması mümkün değildir.
Arton Capital’in yaptığı Pasaport Endeksine göre, vatanınız ne olursa olsun eğer ülkeniz minimum 14 farklı ülke vatandaşlarının vizesiz girişlerine izin veriyor ise yaşadığınız ülke “misafirperver ülke” sınıfına girmektedir.
Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz üzere en misafirperver ülkelerin listesi Afrika uluslarının hakimiyeti altındadır fakat vizesiz giriş imkanlarına rağmen sadece Maldivler, Mozambik ve Uganda turistler tarafından nispeten sık ziyaret edilmektedir. Bu 3 ülkenin her biri, yıl içerisinde dünyanın 100 farklı varış noktasından 1 milyondan fazla uluslararası turist varışına sahiptir.
Şu an dünyada vize konusunda çok sıkıntı yaşatmamalarına rağmen Afganistan, Somali, Suriye, Türkmenistan ve Angola yabancı ziyaretçi bulma konusunda sıkıntı yaşayan ülkelerin başında gelmektedir.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.