2017 Yılı İtibariyle Türkiye’nin En Değerli Markaları Listesi (Milyon USD)

0

2016 yılı sonu itibariyle marka değerine göre sıralanmış en değerli Türk markalarının sıralamasını aşağıdaki grafikten görebilirsiniz. Yaklaşık 2,62 milyar ABD doları değerinde bir marka değeri ile Türk Telekom liste başında yer almaktadır. Türk Telekom, PSTN, GSM ve geniş bant internet gibi hizmetleri destekleyen dünyann sayılı telekomünikasyon gruplarından biridir. Türk Hava Yolları’nın hemen ardından 1,95 milyar ABD Doları marka değerindeki Turkcell ikinci sırada bulunmaktadır.
Üçüncü sırada yer alan Türk Hava Yolları, Temmuz 2015 itibarıyla dünyanın her yerinde 290 farklı destinasyona  uçak seferleri yapmakta ve dünyanın dördüncü en büyük havayolu şirketidir.
4., 5. ve 6. Sırada Türkiye’nin önde gelen bankaları yer alırken;
Aynı listede Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmaları da yer almakta. Genel olarak Türkiye’de 2005 yılından bu yana ihracat miktarları yaklaşık 2 kart artarken Arçelik ve Ford grubu bu artışta önemli paya sahip olan firmalardır.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.