2017 Yılı Merkez Bankası Para Politikaları

0

Merkez Bankası son yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında geç likidite faizini yüzde 11.75’ten yüzde 12.25’e yükseltti. Aslında yükseltilen geç likidite faizi olsa da bu kararın Politika Faizine olan etkisini artık herkes biliyor. Türk Lirası referandum sonrası düşen kur karşısında yükselme trendine girerek son 3 aydan beridir yarattığı travmayı atlatmaya başladı.

2017 Ocaka ayından beri kurlardaki yükseliş ile birlikte kurdan kaynaklanan maliyet enflasyonu sebebi ile Merkez Bankası faizleri (geç likidite faizi adı altında dolaylı politika faizi) yükseltmekte. Kur baskısında yaşanan artış nedeniyle Merkez Bankası politika faizini artırmayı tercih etmemektedir. Ocak ayı itibariyle geç likidite faizini, politika faizi olarak kullanmaya başlayan Merkez Bankası, bu kararıyla birlikte kur’u denetim altına alabildi. Son kurulda ağırlıklı ortalama fon maliyetini de (ortalama faiz) yüzde 11.80’e kadar yükseltti.

2017 itibariyle siyasi baskılara rağmen Merkez Bankası ciddi anlamda faizleri yükseltmeye başladı. Yükseltmelerin, özellikle son kurul toplantısında kur kaynaklı maliyet enflasyonunu durdurma amaçlı olduğu gözlemlenmektedir. Referandum sonrasında oran düşüşe geçsede diğer kırılgan beşli grubunda hala düşük faiz oranıyla ülkemiz başı çekmektedir.

Uzun yıllar boyunca ülkemiz politikacıları yüksek faiz ile birlikte düşük kur politikasını benimsedi. 2001 Krizi sonrasında bu politika epey bir işe yaradı ve sonucunda enflasyonda bir düşüş gerçekleşti. Ekonomide buna paralel olarak düzene girdi. Enflasyon seviyesini yüzde 6’nın altına düşüremeyen Merkez Bankası bu sefer faizi düşük seviyede tutma yoluna gitti ve enflasyon seviyesi iyice kontrol edilemez hale geldi. Bu politikada bir işe yaramadı ve sonuç olarak Merkez Bankası eski politikaya yavaş yavaş dönüş yapıyor. Risk unsuru oluşturan politikalar harici bu durum şimdilik işe yarar bir konumda.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.