2017 Yılı Ödemeler Dengesi Rakamları

2017 Yılı Ödemeler Dengesi Rakamları

0

2017 Yılı Ödemeler Dengesi Rakamları

Türkiye’nin 2017 yılı ödemeler dengesi 17.02.2018 tarihinde açıklandı. Yapılan açıklamaya göre 2017 yılında cari açık miktarı 47,1 milyar Dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılının Ekim ayında açıklanan Orta Vadeli Programa göre (2017-2019 dönem kapsamında) hesaplanan cari açık miktarı 2017 yılı için 32 milyar Dolar olarak tahmin edilmişti. 2017 yılı Ekim ayında revize edilen cari açık tahmini ise 39,2 milyar olarak hesaplanmıştı. Buna göre cari açık, ilk tahmine göre 15,1 milyar Dolar, ikinci tahmine göre ise 7,9 milyar Dolar sapma göstermiş oldu.

Cari açığın yüksek olması Türkiye gibi ithalatla büyüyen bir ülke için gayet normal. Büyüme tahminlerinin üstünde rakamların olması demek daha fazla ithalat yaparak ihracat oranının artması demek. Bu da doğrudan büyümeyi sağlayan temel prensip olarak karşımıza çıkıyor. Geçmiş yıla kıyaslarsak 2016 yılı cari açık miktarı 33,1 milyar Dolar seviyelerindeydi. 2017 yılındaki artışın dış ticaret açığının büyümesine de, 2016 yılını kıyaslarsak daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. 2016 yılı dış ticaret açığı 40,9 milyar Dolar iken 2017 yılında 58,6 milyar Dolara yükseldi. Yaşanan bu artış, ithalatın yüzde 17,4 artması anlamına geliyor. 2017 dış ticaret açığına karşın hizmet gelirlerinde yaşanan artışın katkısıyla cari açık, dış ticaret açığına göre yaklaşık 11,5 milyar Dolar seviyelerinde daha düşük gerçekleşti.

2017 yılını yorumlayacak olursak Türkiye, tahminler ve geçmiş yıllara oranla oldukça hızlı büyüdü. Planlanan bu büyümeyi gerçekleştirmek içinse daha fazla ithalat yapmak zorunda kaldı. Ayrıca enflasyon oranı kurda yaşanan artış, üretim maliyetlerinin artması ve ithal malların ülke içerisinde yaşadığı artış nedeniyle (iç fiyat artışı) azalmak bir yana geçen yıllara kıyas ile daha fazla arttı. Türkiye’nin yüksek büyümesi için yüksek cari işlemler açığıyla birlikte yüksek enflasyona katlanması gerekiyor.

2018 yılı için tahminlere bakacak olursak hükümetin önünde iki seçenek mevcut. İlk seçenek yüksek büyümeyi sürdürebilmesi için cari açığı daha fazla artırması ya da ikinci seçenek olarak cari açığın düşmesini sağlamak için büyümeyi bir miktar azaltması gerekiyor. Her iki seçenek tehlikeli olsa da ikinci seçenek artan cari açığın düşmesi için diğer seçeneğe göre daha ılımlı. Hükümetin seçenek dışı takip etmesi gereken durumlar ise Avrupa Birliği toparlanma süreci, jeopolitik gelişmeler ve OPEC’in petrol fiyatlarına yönelik alacağı kararlar. OPEC bu noktada oldukça önemli zira Türkiye’nin ithalat kaleminde üst sıraları petrol ve türevleri yani enerji tutuyor.

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.