2018’de Sosyal Medya Kullanımı

0

Amerikalıların çoğunluğu Facebook ve YouTube kullanıyor ancak genç yetişkinler özellikle Snapchat ve Instagram’ı tercih ediyorlar.

ABD yetişkinlerine yönelik yeni bir araştırma, 2018 yılının başında sosyal medya kullanımının uzun süredir devam etmekte olan eğilimleri gözler önüne serdi.

ABD’li yetişkinlerde Facebook ve YouTube sosyal medya siteleri arasında egemen oluyor. Aynı zamanda, genç Amerikalılar (özellikle 18-24 yaşları arasındaki kişiler), çeşitli platformları kullanmayı tercih edebiliyor. 18 ila 24 yaşlarındaki çocukların% 78’inde Snapchat kullanımı bulunmakta ve bu kullanıcıların büyük çoğunluğu (% 71) platformu günde birden çok kez ziyaret ediyor. Benzer şekilde, bu yaş grubundaki Amerikalıların% 71’i Instagram’ı kullanıyor ve aynı kitlenin yarısı (% 45) Twitter kullanıcıları.

ABD’li erişkinlerin yaklaşık üçte ikisi (% 68) Facebook kullanıcıları olduklarını ve bu kullanıcıların yaklaşık dörtte üçünün de Facebook’a günlük olarak eriştikleri bildiriliyor. 65 yaş ve üzeri istisna dışında, geniş bir demografik grup grubundaki Amerikalıların çoğunluğu Facebook kullanıyor.

YouTube, ABD’li yetişkinlerin dörtte üçü ve 18-24 yaş grubundaki çocukların% 94’ü tarafından kullanılmaktadır.

Bu platformlardan asla vazgeçilemeyeceğini söyleyen sosyal medya kullanıcılarının payı, 2014 yılının başında yapılan bir ankete kıyasla, 12 puan arttı.

Farklı sosyal medya platformları çeşitli büyüme gösteriyor
Facebook, nispeten sağlıklı bir marjla en çok kullanılan sosyal medya platformu olmayı sürdürüyor: ABD’li yetişkinlerin yaklaşık% 68’i Facebook kullanıcıları. YouTube Amerikalıların% 40’ından fazlası tarafından kullanılmaktadır.

En genç yetişkinler, sosyal medya tüketiminde ön plana çıkıyor
Sosyal medya kullanımına ilişkin önceki Pew Araştırma Merkezi araştırmalarında olduğu gibi, sosyal medya kullanımının yaşa göre önemli farklılıkları vardır. 18-29 yaşlarındaki çocukların% 88’i herhangi bir sosyal medya sitesi kullandıklarını belirtti. Bu pay, 30-49 yaş arasındaki kitlede % 78’e, 50-64 yaş arasındaki kitlede % 64’e ve 65 yaş ve üzerindeki Amerikalılar arasında da % 37’ye düşüyor.

Aynı zamanda, 18-24 yaşları arasındaki Amerikalılar, Snapchat, Instagram ve Twitter gibi platformları 20’li yaşların ortalarından sonlarına kadar bile kullanmaya daha yatkındır. Snapchat söz konusu olduğunda bu farklılıklar özellikle dikkat çekicidir: 18 ila 24 yaşlarındaki çocukların% 78’i Snapchat kullanıcılarıdır, ancak bu pay 25 ila 29 yaş arasındaki% 54’e düşmektedir.

Facebook 65 yaş ve üzeri istisna dışında, geniş bir demografik grup yelpazesinde Amerikalıların çoğunluğu tarafından kullanılmaktadır. Fakat diğer platformlar nüfusun belirli alt bölümlerine daha güçlü bir şekilde hitap ediyor. Yukarıda belirtilen Instagram ve Snapchat gibi sitelerin yaşla ilgili farklılıklarına ek olarak, bunlar daha belirgin örneklerden bazıları:

Pinterest, kadınlar arasında (% 41′) erkeklerden (% 16) daha popüler.
LinkedIn, üniversite mezunları ve yüksek gelirli hanelerde olanlar arasında özellikle popüler kalmaktadır. Bir üniversite derecesine sahip Amerikalıların yaklaşık% 50’si LinkedIn kullanıyor, buna karşın lise diplomasına sahip olanların% 9’u veya daha azı bu platformu kullanmakta.
WhatsApp mobil mesajlaşma servisi Latin Amerika’da popülerdir ve bu popülarite Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Latinlere de yayılmıştır – İspanyolların% 49’u WhatsApp kullanıcısı olduklarını bildirirken beyazların% 14’ü ve siyahların% 21’i bu uygulamayı kullanmaktadır.

Facebook kullanıcılarının% 74’ü siteyi her gün ziyaret ettiğini söylerken, yaklaşık% 50’si günde birkaç kez uğradıklarını söylüyor.

Snapchat’ı kullanan Amerikalıların payı Facebook’unkinden daha küçük olsa da, Snapchat kullanıcılarının (% 49) benzer bir payı, platformu günde bir defa kullandıklarını söylüyor.


Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.