25 Kasım-01 Aralık 2017 Piyasalarda Yaşanan Ekonomik Gelişmeler

0

Ekim ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Türkiye’nin ihracatı 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak 13 milyar 942 milyon dolar oldu. İthalat ise yüzde 25’lik bir artışla 21 milyar 267 milyon dolar şeklinde gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise yüzde 73.9 artarak 7 milyar 324 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hazine, iç borçlanmaya ilişkin rakamları açıkladı. Önümüzdeki 3 ay boyunca (Aralık, Ocak, Şubat) Hazine, piyasalardan 3.4 milyar lira çekecek. Bu oran faizleri yüksek seviyeye getirebilir. Hazine, bugün içerisinde 3 yıl vadeli 60 milyar yen tahvil ihracı yaptı. (01.12.17)

2017 Aralık ayında Merkez Bankası faiz artışı yapabilir. Bu noktadan sonra Dolar kuru hem bu, hem iç ve hem de dış gelişmelerden dolayı yukarı yönlü hareket edebilir. Kuru düşürebilecek tek yol şimdilik faiz oranlarının artırılmasıdır.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı öncülüğünde yaptı. (01.12.17)

Opec, petrol kısıntısı için üye ve üye olmayan ülkeler arasında anlaşma sağladı. Kesinti 2018 Aralık sonuna kadar uzatıldı. Opec ülkeleri 2017 Ocak’tan beridir 1.2 milyon varillik kesinti uyguluyor. Petrol varil fiyatının ise şimdilik 60 dolar altına inmesi beklenmiyor.

İç ve dış piyasalardaki olumsuz havaya rağmen dolar, Türk Lirası karşısında haftayı 3.91 ile kapattı.

Bugün (01.12.17), Amerika Birleşik Devletleri’nde senatonun “Vergi Reformu Tasarısı”nı oylaması bekleniyor. Ancak dün 3 tane cumhuriyetçi senatör, bu kanun tasarısının mevcut haliyle Amerika’nın borcunu 10 sene içerisinde vergi indirimlerinden dolayı 1 Trilyon dolar artıracağı için karşı koydular. Mevcut tasarının ya değiştirilmesi ya da 3 senatörün oylarının garanti altına alınması gerekiyor.

15 Aralık’ta merikan hazinesinin borç tavanının süresi doluyor. Süre sonunda anlaşma sağlanamazsa dünya piyasalarında olumsuz ekonomik gelişmeler yaşanabilir.

2017 Aralık’ta öngörülen FED dolar artışı piyasalara pek güçlü bir etki vermeyebilir. 2018 yılı içerisinde 2 veya 3 kere faiz artışı (FED) olabileceğine dair sinyaller mevcut.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) şu anda piyasaya verdiği parayı Ocak ayında düşürecek. (30 milyar Euro’ya sınırlayacak.)

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.