Abd Orta Sınıfı Eriyor

0

ABD ORTA SINIFI ERİYOR…

http://www.dunya.com/dunya/ulkeler/abd-orta-sinifi-eriyor-299732h.htm

Yukarıdaki link içeriğinde, ABD te orta gelir kategorisine giren yetişkinlerin oranı, 10 büyük şehirden 9 unda düşüş gösterdiği yapılan araştırmalardan anlaşıldığını, 2000-2014 yılları arasında orta sınıfın ülke genelindeki oranının %55 den %51 e gerilediğinin belirtildiği, ayrıca orta sınıftaki daralmanın ABD de giderek büyüyen gelir adaletsizliği yansıması olduğu, orta sınıfın hızlı eridiğinin belirtildiği,

Ancak, yüksek gelir sınıfına giren Amerikalıların oranının %17 den %20 ye ve düşük gelir grubuna girenlerin oranının ise %28 den %29 a yükseldiği,

Araştırmalarda, ülkede yüksek gelir sınıfının en fazla kuzeydoğu ve batı yakasında yer alan New York, Massachusetts, California gibi eyaletlerde, orta sınıf ise Wisconsin, Indiana, Utah ve Ohio eyaletlerinde, düşük gelir sınıfının ise güney batı bölgesindeki Teksas ve New Mexico eyaletlerinde yaşadıkları belirtilmektedir.

Bu eyaletlerde ki ABD de yapılacak olan 8 Kasım daki seçim durumları dikkatlice incelenmelidir.

stratejikortak.com/2016/03/abd-secimlerinde-son-durum.html

Link incelendiğinde son durum olarak ABD başkanlık seçimine  Hillary Clinton ve  Donald Trump un kaldığı anlaşılmaktadır. Anlaşılan o ki bu iki kişiden birisi ABD başkanı olacak ve gelecek dört yılda dünyaya damgalarını vuracaklardır.

Önceki yazımda D.Trump ‘un “Zengin Olmanızı İstiyoruz” isimli kitabından bahsetmiştim. Kitabın daha ilk giriş sayfasında yazılan şu;

“ Zenginler daha da zenginleşmeye devam ediyor, peki ya siz ? Orta sınıfı kaybediyoruz ve küçülen bir orta sınıf Amerikan ve dünya demokrasisinin istikrarı için bir tehdittir. Sizin zengin olmanızı istiyoruz. Böylelikle problemin bir parçası olmak yerine çözümün bir parçası olabilirsiniz..”  diyerek başlıyor.

Kitabın içerisinde ise benim en çok dikkatimi çeken bölüm ise D.Trump’un kendini anlattığı;

“Bütünün parçası olmayı öğrendim. Askeri okul, bana kendi kimliğimi kaybetmeden büyük resmin bir parçası olabilmeyi anlama fırsatını verdi. Bunun iş dünyasın da  da önemli yararları oldu. Gerektiği zaman kendimi arka planda tutmamı sağladı. Kimi zaman resmin içinde bile değilken, büyük resmi daha net görebilirsiniz. Muhteşem bir ders. Birisi bir keresinde pazarlık konusunda bir bukalemuna benzediğimi söylemişti. Kendimi bir karışım haline getirip, yeniden eski halime dönüyordum. Bu yeteneği, askeri okuldaki deneyimlerimden edindim.”  Bu bölüm aslında her şeyi anlatıyor.

Kanaatimce; 8 Kasım da yapılacak olan ABD Başkanlık seçimini kazanan kim olur bilinmez ama %50 bir ihtimal ile eğer D.Trump kazanırsa ABD de ciddi bir değişim olacağı ve dünyayı etkileyecektir. Çünkü ABD de orta sınıf eriyor yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. D.Trump un da hedefi orta sınıf olduğuna göre ABD nin geleceği orta sınıf üzerine bir düzen kurulacağı anlaşılmaktadır.

Temmuz ayında yapılacak kongre sonucu 8 Kasım da yapılacak seçim sonucunu kısmen de olsa bize bir ipucu vereceğine inanıyorum.

http://tr.euronews.com/tag/amerika-secimleri/

Saygılarımla. 12/05/2016

UYARI NOTU

Burada yer alan yatırım, bilgi, yorum ve tavsiyelerim yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumum ve tavsiyelerim ise genel niteliktedir. Bu tavsiyelerim mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.