ABD Vize Başvurularında Kişilerin 5 Yıllık Sosyal Medya Geçmişini Araştıracak

0

ABD Vize Başvurularında Kişilerin 5 Yıllık Sosyal Medya Geçmişini Araştıracak

Gelecekte ABD vizesi için başvuruda bulunmayı umuyorsanız, Twitter,ınstagram, facebook gibi tüm sosyal medya hesaplarınızın 5 yıllık geçmişinizi sunmanız gerekecek. Ayrıca ABD de mevcutta bulunan bir çok göçmeni de bu durum etkileyecek. Trump idaresi açıklamıştır.

Önceki yönetimde vize başvuru sahiplerinin hesaplarını istemekteydi, yenilenmeyle birlikte sosyal medya hesapları da istenecektir.

Hükümet, başvuru sahiplerinin belirli sosyal medya ağları için kullanıcı adlarını göndermelerini ve onlara ek ağlar için kullanıcı adları gönderme seçeneği sunmalarını istemektedir. Başvuru sahiplerinin şifrelerini paylaşmaları veya hesaplarına erişim vermeleri beklenmez.

Yeni uygulamanın ABD’de yaklaşık 15 milyon göçmeni etkilemesi bekleniyor.
Dışişleri Bakanlığı, tüm ABD vize başvuru sahiplerinin sosyal medya kullanıcı isimlerini, önceki e-posta adreslerini ve telefon numaralarını göndermelerini isteyecek.

Bakanlık, 30 Mart cuma günü yapılan Federal Kayıtta yayınlanacak belgelerinde, halkın her yıl ABD’ye girmek için vize başvurusunda bulunan yaklaşık 15 milyon yabancıyı etkileyecek olan yeni şartlar hakkında yorumda bulunmasını istediğini söyledi. Önceden, sosyal medya, e-posta ve telefon numarası verileri,yalnızca terör örgütleri tarafından kontrol edilen alanlara seyahat edenler gibi ekstra inceleme için belirlenen başvuru sahiplerinden aranıyordu.

Yeni kurallar, göçmen ve göçmen olmayan kişilerin vizeleri için,hemen hemen tüm başvuru sahipleri için geçerli olacaktır. Bakanlık, belgelere göre 710.000 göçmen vize başvurusunu ve ABD’ye iş veya eğitim amaçlı gelmek isteyenlerin de dahil olduğu 14 milyon göçmen olmayan vize başvurusunu etkileyeceğini tahmin ediyor.
Şartlar Yönetim ve Bütçe Ofisi tarafından onaylanırsa, tüm vize türleri için başvurular bir dizi sosyal medya platformunu listeleyecek ve başvuru sahibinin önceki beş yıl boyunca kendilerinde sahip olabilecekleri herhangi bir hesap adı vermesini talep edecektir.

Sosyal medya tarihlerine ek olarak, vize başvurularından beş yıl önce kullanılan telefon numaraları, e-posta adresleri, uluslararası seyahat ve sınır dışı etme durumları ile herhangi bir aile üyesinin terörist faaliyetlerde bulunup bulunmadığı sorulacaktır.

Belgelerin yalnızca belirli diplomatik ve resmi vize türleri için başvuru sahiplerinin şartlardan muaf tutulabileceği açıklandı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.