ABD’nin 2019 Türkiye Planı Ne?

0


Sondan başlayalım. Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamaya göre, ABD Dışişleri personelini 24 saat içerisinde, askerleriniyse 100 gün içerisinde Suriye’den çekeceğini açıklamıştır.

Öncelikle bunun gerçekleşmeyeceğini belirterek başlamalıyım. ABD’nin Suriye’den çekilme gibi bir niyeti yoktur. Yapılan açıklamalara itibar etmemek gerekir.

İkinci konuya gelelim.

19 Ağustos 2018 tarihli “ABD Papaz Kartını Açtı” başlıklı makalemde, şunu belirtmiştim:

“Bundan sonraki süreçte şirketlerin iflas etmesi hedeflenecektir. Batan veya çok büyük zarara uğrayan şirketlerin, yabancılar tarafından ucuza satın alındığına şahit olabiliriz. Özellikle Çin bu satın almaları çok yapıyor.”

Evet şirketlerin zor durumda kalacaklarını belirtmiştik. O günden bu yana sayısını hatırlayamadığım kadar konkordato ilan eden şirket oldu. İflastan önceki son aşamadır.

Üçüncü konu.

Küresel ekonomi çok zor döneme doğru adım adım ilerliyor. 90 yılda bir olacak olaydır. 90 yıl önce dünya ekonomisinin ne durumda olduğuna bakılırsa, bundan sonra olacaklar anlaşılacaktır.

Dördüncü konu.

2018’e girerken, gelişmelerin olumlu yönde olacağını bekleyenler için umutlu olmamalarını yazmıştı. 2019 yılı, 2018’den daha kötü gelişmelere gebedir.

Beşinci konu.

Türkiye Ekonomisi’nde gidişat iyi değil. 2000’li yılların başındaki krizlere benzer bir durumla karşılaşılabilir. Ekonomik aktörlerin önlemlerini alması önemlidir.

Altıncı konu.

ABD borsalarındaki düşüş, parayı yönetenlerin Trump’a kestiği bir cezadır. Fransa’daki olayların arkasındaki Trump ve ekibi, mesajı almıştır. FED ile kavga etmeye devam ederse, Trump’ın sonu karanlıktır.

Yedinci konu.

ABD’nin Türkiye ile ilgili bir planı var. Ne zaman devreye sokar bilemem. 2019’un ilk yarısına kadar olabilir. Herhangi bir karışıklık, düzensizlik, kaos ortamı plan kapsamında. Bunu hangi yolla yaparlar emin değilim. Ama Suriyeli mülteciler üzerinden bir hedefleri olabilir. İnsanların sokağa dökülmesi için bir olayı kaşıyacaklardır. Yunanistan ile bir şeyler olabilir. Mutlaka Türkiye ile ilgili bir planı uygulayacaklardır. Dikkatli olmakta fayda var.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.