Almanya’da Yaşayan Bir Türk İle Ekonomi Üzerine Sohbet

0

Ordu-Giresun’dan İstanbul’a uçuyordum. Yanıma oturan kişi ile sohbete koyulduk. Münih’te yaşayan bir Türk. Sizin gibi gençler oldukça sırtımız yere gelmez diyordu. Almanya’da özellikle kalifiye, iyi almanca konuşan Türk vatandaşlarının işe alınmadığını belirtti. Ve havalimanında yaşanan köpekle üst arama skandalına değindi. Almanca İşletme bitirmiş birisi olarak, ekonomi ile ilgili yaptığım okumaların da etkisiyle nedense bu sohbetten çok şey öğrenebileceğimi düşündüm. Öyle de oldu.

Sohbette; derslerden öğrendiğim, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde ekonomik sınıflar arasındaki farkın dar olduğu gerçeği üzerinde durduk. Öte yandan kendisi Türkiye’de, yurtdışında yaşayan Türklerin üstünden maddi çıkar sağlanmaya çalışıldığını belirtti. Bunu ilk defa duyuyordum (!). Türkiye’de kopmaya başlayan ailevi ilişkilerden de yakındı.

İlk yurtdışı seyahatimde -yıl 2006- Almanya’da gördüğüm üç katlı otobanın beni nasıl şaşırttığını söyledim kendisine. (Fakat İstanbul-Ankara otobanında da benzer üç katlı bir yol var.) Türkiye’deki yolların durumunun çok iyi olduğunu söyledi ve ekledi, Türkiye’de adım başı havalimanı var artık.

Artık bir dost edindiğim Münih şehri hakkında internette yaptığım araştırma sonrasında Almanya’nın ekonomi alanındaki en iyi üniversitesinin Münih’te olduğunu öğrendim. Ayrıca Münih’te BMW’nin fabrikası var. Frankfurt’tan sonraki Almanya’nın ikinci büyük havalimanına sahip bu şehir.

Alman firmalarının Türkiye’de çok olmasından dolayı tercih ettiğim Almanca İşletme bölümü ile başlayan Almanya’ya aşinalığım, ilk yurt dışı seyahatimi Lufthansa ile aynı ülkeye gerçekleştirmem ile perçinleniyor ve bu sohbetle biraz da duygusal bir hâle bürünüyordu. 2005’ten günümüze devam eden bu hikâyede…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.