Alo ve Graham Bell

0

Alo ve Graham Bell

Alo kelimesi nereden geliyor diye araştırıldığında çoğu kaynak Graham Bell’in seviglisinin baş harflerinden geldiği yönünde bilgiler içermektedir (Alessandra Lolita Oswaldo) Aslında buun böyle olmadığı ve Fransızların birbirlerine kibar bir şekilde karşılama sözcüğü olarak ‘allo’ diye seslenmelerinden kaynaklandığı ve bunun da aslında ABD’de hello kelimesinden oluştuğu doğru bilgidir.

Alexander Graham Bell, telefonun birincil mucitlerinden biriydi, sağırlar için iletişimde önemli bir çalışma yaptı ve 18’den fazla patent aldı.

Alexander Graham Bell (3 Mart 1847 – 2 Ağustos 1922) 1876’da ilk çalışan telefonu icat ettiği ve 1877’de Bell Telephone Company’yi kurmuşve en iyi bilim adamı ve mucit ünvanını almıştır.

10 Mart 1876’da, yıllar süren çalışmalardan sonra, Alexander Graham Bell, en tanınmış buluşu olan telefonunu mükemmelleştirdi ve ilk telefon görüşmesini yaptı.

Alexander Graham Bell kimdir?

Alexander Graham Bell 3 Mart 1847’de Edinburgh, İskoçya’da doğdu. 11 Temmuz 1877’de Alexander Graham Bell, eski bir öğrencisi ve ilk mali destekçisi olan Gardiner Hubbard’ın kızı Mable Hubbard’la evlendi. Graham Bell’in iki kardeşi veremden ölünce Kanada’ya yerleştiler. Bell’in annesi sağırdı. Dedesi ve babası özellikle bu sebeple ses mekanizmaları konusunda araştırmalar yapmışlardır ve herkesin konuşabilmesi için çalışmalar yapmışlardır. Ve Bell’in annesi, sağır olmasına rağmen, büyük zorlukların üstesinden gelip başarılı bir piyanist haline gelmiştir.

Bell, vasat bir öğrenci olmasına rağmen sorunları çözmek için çok büyük çabalar gösterir ve herşeyin nedenini merak eder ve araştırmalar yapardı. 12 yaşındayken, bir buğday değirmeninde bir arkadaşıyla oynarken, buğday tanelerini yavaşça sallama sürecini fark etmiş. Eve gitmiş ve kabuklarından kolayca çıkarılabilen döner kürekler ve tırnak fırçaları ile bir cihaz inşa etmiştir.

Graham Bell, aile işinde çalışmaya erken başlamıştı,Graham’ın fikirleri ve dünya görüşü babasının zorlayıcı tavırlarıyla çelişiyordu. Bir çıkış yolu bulmak için Alexander 1862’de hasta düştüğünde büyükbabasına bakmak için gönüllü oldu. Büyük babası genç Alexander’ı cesaretlendirdi ve öğrenmesi araştırma yapması için onu cesaretlendirdi. Alexander, insan sesini incelemeye devam etmek için bir atölye kurdu. Babası ve dedesinin de bu alanda yapmış olduğu çalışmaları geliştirmeye devame etti.

Alexander Graham Bell, yaşamı boyunca işine sağduyusuna devam etti ve 1890’da İşitme Engelliler Eğitimini Teşvik Eden Amerikan Derneği’ni kurdu.

Alexander Graham Bell, 2 Ağustos 1922’de, Baddeck’teki Cape Breton Adası, Nova Scotia, Kanada’daki evinde hayatını kaybetti. Tüm telefon sistemi hayatına saygı duymak için bir dakika boyunca kapatıldı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.