Amazon’un Değeri 1 Trilyon Dolara Ulaştı

0

Amazon’un piyasa değeri 1 trilyon değere ulaştı.

Amazon, iPhone yapımcısı Apple’ın topuklarında 1 trilyon dolar değerinde olan ikinci halka açık şirket oldu.

Amazon, insanların internetten alışveriş yapma ve dünyanın baskın internet perakendecisi olma konusunda devrim yaptı. Yirmi yıl içinde, şirket başlangıçlarının çok ötesine geçti ve dünya çapındaki perakende operasyonunu daha az gösterişli ama çok karlı reklam ve bulut bilişim işletmeleriyle birleştirdi.

Şirketin patlama başarısı, kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, bu yıl Forbes’ın milyarderleri listesinde 1 numara yaptı.

Seattle merkezli şirket, Echo ses cihazları ve hızlı, ücretsiz gönderim, müzik ve video akışı avantajları sunan Prime üyelik programı ile müşteri sadakatini sağlamlaştırdı.

Amazon’un hisseleri, sabah işlemlerinde yüzde 1,7 oranında yükseldi ve piyasa değeri 1 trilyon doların üzerine çıktı. Apple, Ağustos başında 1 trilyon dolar seviyesine ulaştı.

Amazon, eskiden çok sayıda perakendeci ile ortaklıklar kurdu, geleneksel olarak Sears’da bulunan Kenmore çamaşır makinelerini sattı ve insanların geri dönüşleri ve Amazon cihazlarına bakabileceği Kohl mağazalarında açılış istasyonları açtı.

Wall Street, Amazon’un diğer işletmeleri hakkında çok hevesli bir şekilde büyüdü. Amazon Web Services, şirketlere ve devletlere bulut bilişim hizmetleri sağlar ve Amazon’un reklam bölümü, alışveriş yapanların sitede arama yaptıkları sırada ürünlerinin görünmesini isteyen şirketlere reklam satarak milyarlar kazanır.

Bu çok karlı işletmeler, çevrimiçi mağazasını işletmekle bağlantılı yüksek maliyetleri telafi etmeye yardımcı oldular. Amazon, online alışveriş, bulut bilişim ve reklamcılık işletmelerinin büyümeye devam etmesiyle, bu yılın başlarında ilk kez 2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

 

Cevap Yaz

Your email address will not be published.