Para Ekonomi Blogu Borsa Dolar Euro Altın Pazarlama Reklam Haber analiz Paranomist iibf iktisadi bilimler fakültesi Haberleri ingilizce makaleler piyasalar

Amerika’da Bilgisayar Oyunu Oynama Yaş Aralığı – 2016

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2016 Yılı Bilgisayar Oyunu Oynama Yaşı

Yayımlanan grafiğe göre bilgisayar oyunu kullanıcılarının yaşlarıyla ilgili yapılan anketin sonuçları aşağıda yer almaktadır. Temsili bir örneklem üzerinde yapılan ankete göre hazırlanan verilere göre Amerika’daki 2016 yılındaki bilgisayar oyunu kullanıcılarının yaş istatistiği ortaya çıkmıştır.

Bilgisayar oyunlarıyla ilgili ek bilgiler,

2015 yılında yapılan araştırma sonuçlarına göre, Amerika’da nüfusun yarısından fazlası neredeyse hiç bilgisayar oyunu oynamamıştır. Ayrıca oyuncuların büyük çoğunluğunun erkek olmasına rağmen, son 10 yılda durum kadınlar da dahil olunca dalgalı bir seyir almıştır.

Araştırmalar, 2014 yılında erkeklerin % 52’si, kadınların da % 48’inin o yıl bilgisayar oynadığını söyler. Ancak 2016 yılı verilerine göre erkek kullanıcılar yine kadınlardan fazla oyun oynamıştır. Amerika’daki bilgisayar oyunu oynayanların yaş dağılımı ortaya çıktıkça gençlerin bu dağılımda daha fazla eğilimli olarak fazla pay aldıklarını görmek mümkündür. Tabloda da 18 yaş altı ile 36 yaşına kadar genç değerlendirilirse yaklaşık % 66’lık bir pay söz konusu olacaktır. Tabloda yer alan diğer yaş arlıklarına bakıldığında 36-49 arasında kullanıcıların % 18’i yer alırken % 26’sı da 50 yaş ve üzerinden oluşmaktadır.

Satış verilerine de bakıldığında bu oyunların pazarını etkileyen gelişim ve tüketici tercih biçimindeki değişmeden kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür. Bir süredir oyunların dijital ortamda satışının yaygınlaşması piyasayı etkilemiş ve fiziksel oyun satışında düşüşe neden olmuştur. 2009 yılına bakıldığında fiziksel oyun satışlarının satışların % 80’i kadarken 2015 yılına gelindiğinde pazardaki bölünmüşlük nedeniyle dijital oyun dağıtımı lehine bir oran oluşmuştur. Yine ek olarak oyun satın alımını tüketicilerin daha ziyade çevrim içi yapmayı tercih ettiği de belirtilebilir.

Kaynak, Statista 2016

Sosyal Bilimler Uzmanı; hayata olumlu katkılar yapmak için kalemini, topluma faydalı olmak için de ilmin derinliğini kullanan acemi bir profesyonel.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.