Android Akıllı Telefon Sahipleri Arasında Android Sürüm Pazar Dağılımı – Eylül 2017

0

Aşağıdaki grafikte, 2017 yılının Eylül ayı itibariyle akıllı telefon sahipleri arasında Android sürümünün pazar paylaşımı dağılımını görebilirsiniz.

2011’in ilk çeyreğinden itibaren Google’ın mobil işletim sistemi Android , küresel akıllı telefon işletim sistemi pazarındaki payını düzenli olarak artırdı. 2016 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren Android, global pazarda lider konumda Apple’ın iOS’u yüzde 81.7 pazar payıyla ikinci sırada yer almaktadır. Android aynı zamanda dünya genelindeki tablet bilgisayarlar için en çok kullanılan işletim sistemidir ve 2016 yılında küresel pazarın yüzde 66’sına sahiptir.

Google’ın başarısının nedenlerinden birisi, her yeni sürümde gözle görülür daha gelişmiş özellikler, internete daha hızlı erişim veya gittikçe daha iyi video ve ses sunan sürümlerin sürekli iyileştirilmesidir. İlk ticari sürüm olan Android 1.0, eylül 2008’de piyasaya sürüldü ve onu Şubat 2009’da piyasaya sürülen Android 1.1 güncellemesi izledi.

Apple’ın iOS’u yalnızca iPhone, iPad veya Apple Watch gibi Apple cihazlarıyla çalışmakla sınırlı olmakla birlikte, Android’in popülaritesinin bir diğer nedeni, mobil cihaz üreticileri ile olan güçlü işbirliğidir . 2016 yılı itibarıyla yeni akıllı telefonların yaklaşık yüzde 85’i Android tarafından işletilen cihazlardır.

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.