Apple Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji ile Çalıştığını Açıkladı

0

Apple Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji ile Çalıştığını Açıkladı

Apple yaptığı açıklamada , işinin şu anda yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklarıyla desteklendiğini açıkladı . Şirketin iki yıl önce yaptığı açıklamada dünya çapındaki operasyonlarının yüzde 93’ü temiz enerji ile çalışıyordu. Bugün ise tam anlamıyla yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaktadır.

Apple , yenilenebilir enerji sektörüne yıllarca yatırım yapmıştır ve bunun için gerekli sertifikaları temin etmiştir. Kullandıkları enerji kaynağının temizliğini garanti alına almıştır. Apple dünyanın dört bir yanındaki rüzgar, güneş ve diğer yenilenebilir enerji tesislerine yatırım yapar, kendi enerji kaynaklarını oluşturur ve inşa ettiği yeni ofislerin ve tesislerin gerçekte yenilenebilir enerji ile çalışmasını sağlar. Yeni açılan Apple Park kampüsü gibi yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışmaktadır.

Apple, bu yaklaşımının teknoloji sektöründeki diğer şirketlerden farklı olduğunu söylüyor. Birincisi, şirket kendi enerji projelerini finanse etmeyi ve inşa etmeyi her zaman hedeflediğini ve yaptığını söylüyor. Bunu tüm dünyadaki enerji ihtiyacının yaklaşık üçte ikisi için yapıyor. “Kendi jenerasyonumuzu inşa etmenin mümkün olmadığı durumlarda, uzun vadeli yenilenebilir enerji satın alma sözleşmelerini imzalarız, güçlü yenilenebilir enerji kaynak ilkelerimize uygun yeni, yerel projeleri destekliyoruz,” diye açıklama yapmıştır.

Şirketin 58 sayfalık Çevresel Sorumluluk Raporu 2017 yılında yayınlandı. “Yerel kısıtlamalardan dolayı kendimizi yeni yenilenebilir enerji projeleri oluşturamadığımız durumlarda, yakındaki pazarlardaki yeni projelerden ya da mevcut yeşil enerji programları aracılığıyla yenilenebilir enerjiyi doğrudan satın alıyoruz. ” diye açıklanmıştır.

Apple, faaliyet gösterdiği 43 ülkede, dünyadaki her perakende mağazasının, ofisinin, veri merkezinin ve üretim tesisinin yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışmasını sağlamak için çalışıyor. Bu, diğer faktörlerin yanı sıra, Çin gibi üretim merkezlerinde elektrik şebekelerine, bölgesel hizmet tekellerine ve enerji engelleri göz önüne alındığında biraz zor oluyor. Ama Apple, olabildiğince hızlı bir şekilde Çin’deki o bölgelere de ulaşmayı amaçlıyor.
“Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmaya kararlıyız. Yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra bu önemli dönüm noktasına ulaştığımız için gurur duyuyoruz, ”diyor Apple CEO’su Tim Cook bir açıklamada.

“Ürünlerimizdeki malzemeler ile mümkün olanın sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz, bunları geri dönüştürme şeklimizi, tesislerimizi ve tedarikçilerimizle çalışmalarımızı yeni yaratıcı ve ileriye dönük yenilenebilir enerji kaynakları oluşturmaya iteceğiz çünkü biliyoruz ki gelecek buna bağlı. ”diye sözlerine devam ediyor.

Apple’ın bugün yayımladığı basın açıklamasını şöyle değerlendiriyor: “Apple’ın şu anda dünya çapında 25 tane yenilenebilir enerji projesi bulunuyor. Bu rakam, toplamda 626 megawatt üretim kapasitesine sahip. “Ayrıca inşaatta 15 proje daha var. Bir kez inşa edildikten sonra, 1.4 gigawatt temiz yenilenebilir enerji üretimi 11 ülkeye yayılacak. ”
Apple, 2014’ten beri tüm veri merkezlerinin yüzde 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirildiğini söylüyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.