Apple’dan Engelliler İçin Sosyal Medyada Yenilik

0

Apple’dan Engelliler İçin Sosyal Medyada Yenilik

Apple engelli insanlar için 13 yeni emoji önermektedir bunların arasında rehber köpekler ve protez kullananlar da vardır.


Emoji dünyası daha kapsayıcı olmaya çalışırken, Apple şimdi farklı engelli insanları temsil etmek için 13 yeni emojiyi öneriyor.

Apple, emoji içerik oluşturucuları Unicode Consortium’a bir teklif sunarken, yeni bir “erişilebilirlik emojisi” hattı önerdi ve zaman içerisinde bunlar yerleştirilecektir.
Onaylanan yeni emojiler, bir rehber köpek, işitme cihazı, köpekler ve tekerlekli sandalyeler kullanan kişiler ve protez uzuvlar içerecektir.


Apple’ın önerisi şöyle “Apple engelli bireyleri daha iyi temsil etmek için emojinin eklenmesini istiyor. Şu anda emoji çok çeşitli seçenekler sunuyor, ancak engelli kişilerin deneyimlerini temsil etmeyebilir. ”
Apple’a göre, bu emojiler için gereklilik: Dünyanın dört bir yanında biri görme, işitme veya fiziksel motor becerilerinin kaybını içeren bir fiziksel sakatlık mı, yoksa daha fazla bir sakatlık biçimine mi sahip bunu daha iyi ifade edebileceklerdir. Bu yüzden gerekli olduğunu savunmaktadır.
Yeni emojiyi yaratırken, Apple dört ana kategoriye odaklandı: Kör ve düşük görüş, sağır ve işitme zorluğu, fiziksel motor ve gizli engeller.

Ve toplam 13’ü içerecek olan yeni emojiyi mümkün olduğunca çok sayıda insanı kapsayacak şekilde sağlamak için Apple, Körler Amerikan Konseyi, Serebral Palsy Vakfı ve Ulusal Sağırlar Derneği gibi kurumlarla işbirliği yaptı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.