Aspirational Brand Nedir?

0

Tüketici pazarlamacılığında, arzulanan bir marka (veya ürün), maruz kaldığı kitlenin büyük bir kısmının kendisine sahip olmayı istemesi anlamına gelir, ancak ekonomik nedenlerden dolayı kişiler bunu yapamaz. Aspirasyonlu bir ürün, kullanıcı için belirli pozitif özellikler taşımaktadır, ancak sınırlı üretim miktarları nedeniyle arz sınırlı görünmektedir.

Bir aspirasyon ürününün önemli bir özelliği, maruz kaldığı kitlenin ekonomik olarak satın alamadığı bölümünün, gelecekteki belirli bir noktada adil bir olasılıkla mümkün olabileceğini düşünmesidir. Maruz kalma izleyicisinin bu kısmı, ilham verici izleyici olarak adlandırılırken, maruz kalma hedef kitlesinin ürünü zaten karşılayabilecek kısmı tüketim kitlesi olarak adlandırılır. Tüketim kitlesi ve istek uyandıran kitle, genellikle, hedef kitlenin hedef kitlesini oluşturur. Bu kitle, genellikle, hedef kitlenin% 30-60’ını temsil eder.

Zayıf aspirasyon markaları, hedef kitleleri kadar büyük olan hedef kitlelere sahiptir (örneğin MP3 çalar markaları) ve bu nedenle yavaş yavaş emtia markaları haline gelirler.

Genel bir kural olarak, bir aspirasyon markası ve ürünleri bir emtia markası üzerinden pazardaki bir fiyat primine kumanda edebilir. Bu yetenek büyük ölçüde tüketicinin prim ödemeye istekli olduğu tiksindirici tüketim ihtiyacını açıklayabilir. Ürünün hedef kitlesinin büyüklüğü, hedef kitle ile karşılaştırıldığında ne kadar küçük olursa, ürün bu ihtiyacı karşılarsa ve bu tür bir tüketicinin ödemeye hazırladığı ödeme ne kadar yüksekse o kadar yüksek olur.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.