Banka Şubelerine Neler Oluyor?

0

Bir duyum…
Türkiye’nin en büyük bankalarından birinde yaptığım staj dönemi boyunca birçok kişiden ilgili bankanın çok kısa bir süre içerisinde tüm şubelerini kapatmayı planladığını duymuştum. Kısa bir süreden kasıtlarının 5 yıldan da az bir süre olduğunu belirtmemde fayda var.

Şu sıralar televizyonda dönen bir reklamını görünce bu bilgi zihnimde yeniden canlandı ve biraz araştırma yaptım..

 “Bir dokunuşla işlem tamam, imzaya gerek yok!”
Bankanın yayınlanan yeni reklamından önümüzdeki dönemlerde tüm şubelerinin teknolojiyle daha içli dışlı olacağını anlayabiliyoruz. İmza kavramı yerine müşterilerine “bir dokunuş” kavramını empoze etmeye çalışan bankanın bir sonraki adımının “şubesiz bankacılık” anlayışı yönünde olacağını düşünüyorum.

Peki bu sadece tek bir bankaya yönelik bir hareket mi?
Fintech’in hayatımıza girmesiyle birçok bankacılık işlemini mobilden halleder olduk. Böyle olunca da şubelerde yapılan işlem sayısı azaldı, bankalar şubelerine adeta ekstra maliyet gözüyle bakar oldu. İşlemleri mobilden yapabiliyorken, neden şubeleri açık bıraksınlar ki?

2005’te ülkemize gelen ABD’nin ünlü fütüristi Brett King, bir röportajında bankaların teknolojiye uyum sağlamaması durumunda kapanacaklarını dile getirmişti. King’in şubesiz bankalara değinen konuşmasından bir kesiti şuraya bırakıyorum:

Şu anda kullandığımız akıllı cep telefonlarımızın kart yerine geçeceğini söylemek isterim. Telefonunuza indirebileceğiniz akıllı, zeki teknolojiler sayesinde size ihtiyacınız olan krediyi verebilecek bir teknolojiden bahsediyoruz. Bankalar, bitmeyecek ama sayıları çok azalacak. Daha az banka, daha az banka şubesi ve daha az nakit. 10 yıl içinde böyle olacak.

Türkiye Bankalar Birliği’ndeki istatistikler ne diyor?
TBB’nin açıkladığı şube sayısı verilerinden 2016 ve 2017 haziran aylarını karşılaştırdım.

Haziran 2016 itibariyle mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı 11.029’dur. Bu rakam 2015 yılsonuna göre 164 adet, geçen yılın aynı dönemine göre 247 adet azalmıştır.

Haziran 2017 itibariyle mevduat bankaları ile kalkınma ve yatırım bankalarının toplam şube sayısı 10.724’tür. Bu rakam 2016 yılsonuna göre göre 57 adet, geçen yılın aynı dönemine göre 305 adet azalmıştır.

İstatsitikler de şubesiz bankacılığın adım adım yaklaştığını destekler nitelikte.

Bakalım, Fintech teknolojisi ilerleyen dönemlerde önümüze daha neler getirecek, hangi alışkanlıklarımızı değiştirecek. Merakla bekliyoruz.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat son sınıf öğrencisiyim. 2016-2017 yılları arasında fakültemizde yapılan etkinliklerin organizasyonuyla bizzat kendim ilgilendim. Yine bu yıllarda fakültemizde çıkan Ekohavadis adlı dergide yazarlık yaptım. 2016 yılında ekonomi araştırmalarımı paylaştığım esmaabdar.wordpress.com 'u açtım. 2017 Temmuz-Ağustos tarihleri arasında Garanti Emeklilik’te Garanti’li Adımlar Staj Programı’na katıldım ve bu program dahilinde birçok eğitim aldım. 2017 Ekim ayı itibariyle esmaabdar.wordpress.com’un yanı sıra, Paranomist‘te de yazarlığa başladım.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.