Başarılı Mülakatın Püf Noktaları

0

İş arayanlar için çoğu mülakat, bir kaygı unsuru ve stres kaynağıdır. Bu kaygıyı azaltmanın yollarının başında, gerçek mülakat öncesi yapılan prova mülakatları geliyor. Prova mülakatları ile muhtemel sorular ve bu sorulara verilecek cevaplar aranıyor.

İş arayışında olan, mülakata girecek adaylar için mülakata iyi bir hazırlık yapmak ne kadar önemli ise, mülakat yapacak kişiler için de doğru sorular sormak o kadar önemlidir. Eğer doğru sorular sorulmaz ise adayda ki yetkinlikler de doğru olarak anlaşılmayabilir. Bunun tam tersi durumunda, yani doğru soruların sorulmasında ise, doğru işe doğru kişinin alım kararını vermek için de iyi bir adım atılmış olunur.

Peki! Doğru sorular ve bu sorulara cevap dediğimiz noktalar neler? Burada sizlere; 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? Neden bizi tercih ettiniz ya da bizimle ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz? Gibi sorulara cevap arayın demiyorum. Zaten bu soruların da sorulması taraftarı değilim. O konu ayrı tartışma konusu olabilecek türden bir konu. Neyse biz asıl konumuza dönecek olursak; Cevap aramalısınız dediğim noktalar; Yetkinliklerinizi ortaya çıkarabilecek türden olmalıdır. Burada soruyu sorana da bu soruları cevaplayana da iş düşüyor. Yani mülakat yapacak olan kişi işe alımı yapacağı pozisyon için birkaç yetkinlik belirlemeli (Tabi bu yetkinlik boş olan pozisyona göre değişkenlik gösterebilir Örneğin İnsan Kaynakları uzmanı için Takım Çalışması, Etkili iletişim, Planlama olurken Satış Uzmanı için İkna yeteneği, Müşteri Odaklılık gibi yetkinliğine dayalı sorular sorulabilir.)

İş görüşmesine gelen aday için ise de bu yetkinliklerin cevaplanması noktasında aksiyon alması beklenir. Sonuç olarak, adayı iyi bir şekilde değerlendirmek ve işle birlikte organizasyon için de doğru işe alım kararını vermek için mülakatta sorulan soruların ve bu sorulara verilecek cevapların önemli olduğunu bilmek ve hazırlıklı olarak gelmek gerekiyor.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.