Bitcoin Hızla Artıyor!

0

Bitcoin’nin ne olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Özellikle bu sürekli aktif şekilde dalgalanması onu gündemde tutuyor. En son olarak dün 50 bin rakamını aştı ve şu sıralarda da artmaya devam ediyor. Ara sıra gerileme olmuyor değil. Ancak bu yükselişlerin ve düşüşlerin çok hareketli olduğunu bilmenizde yarar var. İlk defa dün dünya çapında fiyatını 13 bin dolar üzerine çıkardı. Buna göre 24 saat içinde birileri milyarları cebe indirdi gibi…

Bitcoin Yasal mı?

Bitcoin ülkemiz açısından baktığımızda bir yasal bağlamı yok. Bir çok ülke işlem yapmaya başlasa bile Türkiye’de henüz konusu geçmiyor. Buna rağmen yerli Bitcoin borsaları bulunmakta. Bunların içinde ise elle tutulur bir iki tanesi güvenilir durumda. Bu firmalar tabi ki kanunlar ışığında hizmet vermekteler. Sanırım Çin’de yaşanan olay bazı ülkelerin Bitcoin konusunda bir kez daha düşünmeye sevk etti. Kuzey Koreli bir grup hacker Çin’deki kripto paraları çalınca işler karıştı.

Ülkemizde son yapılan yasallık bakımından değilde dini bakından helal olmadığı belirtildi. Gerekçe ise devletin tanımaması. Bu durumda ise Hindistan Bitcoin kripto para birimini tanıyor. Demek ki Hindistan borsasından alırsak haram olmuyor sonucu çıkartılabilir mi bilemiyorum.

Bitcoin Yatırımı Yapılır mı?

Yapın yada yapmayın deme gibi bir durumum yok. Ancak gözlemlerimi sizlerle paylaşabilirim. Bildiğiniz gibi Bitcoin aşırı dalgalı bir borsaya sahip. Yüklü miktarda yatırmak tabi ki akıllıca bir yöntem değil Yatırım yapacaklar önceden sistemi anlamak adına küçük miktarlarda mesela haftalık 50-100 TL gibi alım yapıyorlar. Böylece hem işleyişi hem ne gibi aksiyonlar yaşadıklarını gözlemlemiş oluyorlar. Genelde kripto para birimlerinde yatırım yapacak küçük yatırımcıların bu yöntemi izlediğini gözlemledim. Doğru yada yanlış diyemiyorum. Bu tamamen sizin vereceğiniz bir karardır.

Bitcoin Nereden Almalı?

Yerli borsa kullanmanız ülkemiz açısından yararlı olacaktır. Ancak bazı yabancı firmaların değişim veya gönderimlerde ücret almadığı biliniyor. Bu durum size cazip gelebilir tabi ki. Son olarak nereden alım yaparsanız yapım kripto paralarınızı internetten koparın. Cüzdan veya bir deftere kayıt edebilirsiniz. Ayrıca madeni Bitcoin paralar üzerinde kodları kazıyabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Fiyat makaleleri ve bit pazar güncellemeleri yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve ticaret tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Bir ticaret yapmak için nihai karar okuyucu tarafından yapıldığından yazar herhangi bir kayıp veya kazançtan sorumlu değildir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.