Bitcoin Nedir? Güvenli midir?

0

Bitcoin herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı olmayan ya da bir devlet tarafından basılmayan sanal bir para birimidir. Bu para birimi herhangi bir aracı kuruluşa ya da bankaya gerek duyulmadan bilgisayarlar arası masrafsız şekilde transfer edilebilmekte ve dünyanın herhangi bir yerine gönderilebilmektedir.

Bitcoinin arzı var olan 16 haneli bir şifrenin çözülmesi sonucunda şifreyi çözenlere bir ödül olarak verilmesi ile gerçekleşmektedir. ilk olarak 50 Bitcoin ile başlayan arzın şu anda 25 Bitcoine düşmesi yani arzının zor ve sınırlı olması dolayısıyla değerinin sürekli yükselmesi Bitcoinin popüler olmasında etkili olmuştur.

Satoshi Nakamoto tarafından icat edildiği söylenen sistem 21 milyon adet Bitcoinle sınırlı olarak kurulmuştur ve sistemin yeni bitcoin arzı sunabilmesi şifreleme sisteminin çözülmesiyle gerçekleşmektedir. Bu şifre çözme işlemine ise madencilik adı verilmektedir. Şifreyi çözenlere verilen Bitcoin sayısı her 210 bin blokta bir yaklaşık olarak 4 yılda bir yarıya indirilmekte ve 50 Bitcoinle başlayan madencilik işlemine şu anda 25 Bitcoin verilmektedir. Bu sayının 2017 yılında 12,5 Bitcoine düşmesi beklenmekte ve bu kontrollü arz sayesinde piyasadaki bitcoin miktarının sınırlı olmasıyla mevcut bitcoinlerin değeri artmaktadır. Aşağıdaki grafikte yıllar itibari ile piyasaya sunulan ve sunulacak olan bitcoin miktarı gösterilmektedir.

bitcoin

 

Şifre çözme işlemi ile uğraşmak istemeyenler ise Bitcoin satan sitelerden elde edebilmektedir. Bu bitcoinlerin fiyatı ise arz ve talebe göre belirlenmektedir.

BİTCOİN GÜVENİLİR MİDİR ?

Bitcoinin en büyük dezavantajı herhangi bir merkezi kuruluş tarafından basılmaması ve devlet güvencesi altında olmamasıdır. Ayrıca bitcoin piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi risklerini de barındırmaktadır. Sistemde yapılan para transferlerinin kontrol edilememesi ve geri dönüşümünün olmaması da yasa dışı faaliyetlerde kullanılabilme olasılığını arttırmaktadır.

Bitcoin yatırımcılar açısından güvenli bir liman olmasa da özellikle kısa dönemde getirebileceği yüksek getiriler sebebiyle bir hayli ilgi görmektedir.

BİTCOİN VERGİLENDİRİLEBİR Mİ ?

Bitcoinin vergilendirilebilmesi konusunda ülkelere göre farklılıklar mevcuttur. Bu farklılığın sebebi ise bitcoinin yasal paralara çevrilmedikçe her hangi bir değer arz etmemesidir.

Amerikan Vergi Dairesi bitcoin üzerinden vergi alacağını fakat bitcoini parasal bir varlık olarak değil de mülki bir varlık olarak vergiye tabi tutacağını açıklamıştır. Böylece bitcoin daha düşük vergi oranlarına tabi tutulacaktır.

Almanya da ise bitcoin ticari işlemlerde kullanılır ise vergiye tabi ancak kişiler arasında ticari olmayan alışverişlerde kullanılırsa vergiden muaf durumdadır. Ayrıca ticari işlemler sonucunda elde edilen bitcoinler bir yıl boyunca elde tutulursa yine vergiye tabi tutulmamaktadır.

Türkiye de ise bitcoin sanal bir para birimi olarak tanınmamakta ve vergiye tabi tutulmamaktadır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.