Bitcoin Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0

Son dönemde ismi sıkça adlandırılan “Bitcoin” aslında dünya çapında kripto para olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir Merkez Bankası tarafından tanınmayan bu para birimi ayrıca yasalarla desteklenmemekte ve şimdilik sadece internet üzerinden satışı yapılmaktadır. Bu para sisteminin birim olarak kullanılan ismi ise “Blockchain” olarak adlandırılmaktadır. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilen bu para sistemi “Deep web” içerisinde en fazla kullanılan para birimidir. Kısaltması ise “BTC” şeklindedir.

Bitcoin sistemi, 3 Ocak 2009 tarihinde kullanılmaya başlandı. Para sisteminin yazarı Satoshi Nakamoto isimli biri olmakla beraber bu ismin takma isim olduğu tahmin ediliyor. Şu an dünya üzerindeki maksimum Bitcoin sayısı 21 milyon ile sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 itibariyle dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyelerindeyken 4 Haziran 2014 itibariyle bu rakam 8.2 milyar dolar seviyelerine kadar ulaştı.

Herhangi bir merkeze bağlı olmadan sanal olarak üretilen Bitcoin, Bittorent ağlar benzerliğiyle noktadan noktaya dağıtılan bir ağ özelliği göstermektedir. Bu ağ ile gerçekleşen ödemeler diğer noktalara hızlı bir şekilde ulaşarak hangi adresten hangi ödeme yapıldığı anında kayıtlara geçer. Böylelikle toplanan kayıtlar “Blok” adı verilen yapılar içerisinde yer alır. Her bir blok üzerinde yüksek işlem gerektiren “Hash Algoritma” uygulanarak belirli bir sıfır sayısıyla başlayan ifadenin bulunması istenir. 10 dakikada bire denk gelen bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (Şu an 25 BTC’ye düşmüştür.) ödül verilmektedir. Böylelikle Bitcoin’ler emisyona sürülmektedir.

Her bir blok, kendisinden önce gelen son bloğun “Hash” ifadesini içermektedir. Böylece bozulması oldukça zor (%51 saldırısı hariç) bir blok zinciri oluşmaktadır. Buradaki temel amaç, çift harcamayı önlemek ve gönderilen miktarları kayıt altında tutmaktır. Verilen ödül tutarı her 210 bin blokta bir –yaklaşık 4 seneye tekabül ediyor- yarıya düşürülmektedir.

Bitcoin’de para oluşturma işlemine madencilik (ing.mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işlemidir. Bu işlemleri yapmak içinse, sunulan Bitcoin yazılımını indirerek gerekli donanımların üzerinde çok fazla işlemci gücü gerektiren ve işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümler vardır. Bu düğümlere “madenci” adı verilmektedir.

“Bitcoin” sistem bloğunun ilk ismi “Genesis Block” olarak adlandırılmıştır. Üretim tarihi ise 4 ocak 2009 tarihidir. Bloktaki ilk işlem özel bir işlem olup yeni para bloğu oluşturan kişi tarafından başlatılmıştır. Bu sistem, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir. Böylece parayı basabilecek merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme para, istenildiği gibi dağıtılmış olarak girebilmektedir. Madenciler bu sayede hem sisteme yeni Bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştiren hizmetleri karşılığında sistemden Bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar.

Yeni paranın sisteme düzenli olarak sürülmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilir. Aslında madencilik ismi buradan gelmektedir. Madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan Bitcoin miktarını azalan ve öngörülebilecek bir oranla üretmeye devam ederler.  Sistemde toplam 21 milyon Bitcoin dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecek ve ardından üretim süreci durarak madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.

Bitcoin bazı ülkelerce ödeme ve yatırım aracı gibi kullanılmaktadır. Türkiye’de, TL karşılığı Bitcoin alınabilir. Para şeklinde kullanıldıkları için Bitcoin’lerin bir değeri vardır ve bazı fonların ilerleyen dönemde popülerliği arttıkça değerinin artacağı beklentisiyle Bitcoin ile ilgilendikleri bilinmektedir.

Bitcoin değeri, piyasa şartlarında arz ve talep koşullarınca belirlenir. Talep artarsa fiyat artar, düşünce de fiyat azalır. Şu an dolaşımda sınırlı oranda Bitcoin vardır ve yeni Bitcoin üretiminin de bir limiti ve prosedür aşamaları vardır. Bitcoin’i bekleyen tehlikeler ise teknik zorluklar, ülkelerin bu paraya yaklaşımları ve mevzuat değişiklikleri ve insanların bu para birimine olan istek ve güvenlikleri şeklindedir.

Kaynak: Bu yazı www ntv com tr/galeri/teknoloji/bitcoin-nedir-nasil-alinir,FvhBm4XZVECLx_uDm10pAw/2U5n02VlA0GDkz1DZD_osA haber sitesinden düzenlenerek yazılmıştır.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.