Bitcoin Temel Analiz (2) – Kripto Para Devrimi

0

Öncelikle bu bir devam yazısı olduğu için ilk yazıyı okumayanları buraya davet ediyorum.

İlk yazıda basit anlamda günümüzdeki para ile dijital para arasında bir karşılaştırma yaptım fakat esas sorumuzun cevabını vermedim: Bir adet Bitcoin’in değeri nedir? Tabii ki finansal piyasalarda işlem gören herhangi bir kıymetin fiyatı arz ve talep doğrultusunda değişkendir, bunu biliyoruz. Örneğin borsayı ele alalım. Herhangi bir şirketin hisse senedini alacağınız zaman o hisse senedinden kaç adet bulunduğunu, şirketin yüzde kaçının halka arz olduğunu, şirketin karını, yaklaşık değerini, sahip olduğu varlıkları ve daha birçok değişkeni bilirsiniz. Buna göre kafanızda her bir adet hisse için yaklaşık bir değer oluşturabilirsiniz. Zaten bunu yapan birçok indikatör de mevcut. Konu pariteler olduğu zaman durum biraz karışık gibi gözükse de iki paranın birbirine göre fiyatını hesaplamak mümkündür. Hatta her merkez bankası, kredi derecelendirme kuruluşları ve bazı önemli bankalar bu hesaplamaları yaparlar. Fakat arz-talep ile oluşacak kısa zamanlı fiyat değişimlerinden dolayı her hesaplama bir hata payı barındırır ve uzun vadede bu hata payının ortadan kalkacağı düşünülür. Aynısı hisse senetleri için de geçerlidir ve bu yüzden çok uzun vadede teknik analizden ziyade temel analiz işlevseldir. Fakat karşımızda yepyeni bir tür olan kripto para işlemlerini nasıl değerlendirebiliriz?

Öncelikle Bitcoin’in toplam arzının 21 milyon olacağını biliyoruz. Aslında bu özelliği Bitcoin’i altın ve günümüz paralarından farklı kılıyor. Arzı sabit! Altının arzı ilk günden beri her geçen gün artarken, devletlerin paralarının arzı arttırılıp azaltılabilir. Bu da basit bir hesapla dünyadaki tüm paraların kullanımdan kalktığı ve sadece Bitcoin kullanıldığı varsayımı altında dünyadaki toplam değerin 21 milyona bölümüyle bize bir Bitcoin’in alabileceği maksimum değeri verir: 3 776 190 Amerikan Doları.

Aslında bu hesabı bu şekilde yapmamın sebebi çok basit. Herhangi bir para birimi kendi ülkesini temsil eder ve diğer tüm para birimlerine karşı fiyatlanır. Kripto paralar ise tüm insanlığın aynı anda kullanacağı bir para olmayı vadediyor ve ABD Doları’na göre fiyatlanıyor. Ne yazık ki böyle bir şeyin yaşanması için tüm merkez bankalarının dolayısıyla devletlerin işlevlerini kaybetmiş olmaları gerekir. Çünkü arzı yönetilemeyen ve rahatlıkla vergilendirilemeyen bir para üzerinden para politikası yapılamaz ve bu durum devletlerin piyasalar üzerindeki tüm regülasyon güçlerini kaybetmelerine sebep olur.

En nihayetinde kripto paralar bir devrimdir. Aslında dünyadaki tüm paranın sadece yüzde 10’nun maddi olarak karşılığı vardır. Kripto paralar sadece bu evrimin bir sonraki ayağı olacaktır. Fakat herhangi bir para birimi bir topluluğa bağlı olmadığı sürece anlamını yitirir. Bu yüzden bu paranın adı Bitcoin değil belki başka bir şey olacaktır.

Son olarak sevgili yazarınızdan buraya küçük bir bilgi. JP Morgan Bitcoin’i vadeli işlemlerde piyasaya sürmeyi planladığını açıkladı. Bunu yaparlarsa 2 şey çok muhtemeldir. Öncelikle Bitcoin’in rekor kırması sonra da 0’a ulaşması. 2007 krizini hatırlatmak isterim.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.