Bitcoin Temel Analiz!

0

Silikon vadisi, Wall Street’e savaş açtı. 

Bu giriş cümlesi daha önce pek çok kez kuruldu ve üzerine tartışıldı. Takım elbiselilerle ‘T-shirt’ giyenler arasındaki çatışma aslında çok da eskilere gitmiyor. Youtube ve sosyal medyanın ana akım medya ile olan mücadelesi, sanayicilerin seçimlerde bilişimcilere kaybetmesi, zenginler listesinin günden güne bilişimciler lehine değişmesi… Birçok temel konuda meydana gelen değişim, sanayinin yerini dijitalin alması, elbette ki ekonomiye de uğrayacaktı. Fakat bugüne kadar muhafazakarlığın kalesi yani bankalar ve finans kuruluşları bilimsel gelişmelere oldukça iyi ayak uydurdular. Yarattıkları türev piyasalar sayesinde büyük çaplı bir dünya krizine sebep olsalar da büyük bankalar dijitalliği her alanda hizmetlerine dahil ettiler. Ancak sonunda beklenen değişim kimsenin aklına gelmeyecek kadar göz önünde olan bir üründe yani parada ortaya çıktı.

7 sayfalık bir PDF dosyası ile ortaya atılan bu fikir yeni bir para fikri için her detayı barındırıyordu. Ana akım finans ve ekonomi dünyasıysa ironik bir biçimde konuya öncelikle ilgisiz davrandı. Hani bir laf vardır: Önce görmezden gelecekler, sonra küçümseyecekler en sonunda da savaşacaklar ve kaybedecekler. Bu sözün üçüncü etabı olan savaşacaklar kısmına geldiğimiz bugünlerde ekonomistlerin hala bu konu hakkında yetersiz bilgiye sahip olması ve gereken önemi vermemesi oldukça düşündürücü. Bu yüzden CryptoCurrency yani şifreli paranın ilk ürününün analizini yapmaya karar verdim.

Aslında bu fikir Peer To Peer yani hiçbir aracı olmadan direk kişiler arası para değiş tokuşuna imkan vermek için tasarlanmış bir inovasyondu. Artık Türkçe olarak bile internete ismini yazarsanız hatta bu sitede küçük bir atarsanız rahatlıkla Bitcoin hakkındaki ayrıntıları öğrenebilirsiniz. O yüzden Bitcoin tanıtımı faslını geçiyorum.

Öncelikle, Bitcoin paranın yerini alabilir mi, ona bakalım. Herhangi bir şeyin para olarak kabul edilmesi için herkes tarafından belli bir değerle tanınıyor olması, rahatlıkla küçük parçalara bölünebiliyor olması ve değerini koruyabiliyor olması gerekmektedir. Bitcoin ile sanal bir para birimi olduğu için kuruşların da ötesinde işlem yapılabiliyor ve çok oynak olsa da belli bir değerinin olduğu birçok aracı internet sitesi tarafından kabul ediliyor. Fakat herkes tarafından tanınması konusunda ciddi bir problem var.
Devamı diğer yazıda gelecek..

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.