BİTCOİN

0

           Bitcoint herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadan işleyen elektronik bir para birimidir. 2009 yılında hayata geçen bu sistem noktadan 100 milyonuncu basamağa kadar giden algoritma sistemine dayanmaktadır.

l

Elektronik para çok temel bir teoriden yola çıkılarak ortaya atılsa da elde edilişi oldukça zordur. Temel prensip nakit olarakta kullandığımız paraların seri numarasına dayanmaktadır.Para; karşılığında mal ve hizmet almaya ve vermeye; bunların ekonomik değerlerini takas etmeye yarayan üzerinde rakamsal değerler taşıyan kâğıt veya madeni ödeme aracıdır. Para genel kabul gören değişim aracına verilen isimdir. Malların birbiriyle değiştirilebilmesini sağlar.

 

j

 

Çağlar boyunca para az bulunan maddelerden yapılmıştır. Değerli metallerden deniz kabuklarına ve       hatta sigaraya kadar pek çok eşya veya mal para işlevi görmüştür.

Şu an dünyada yürürlükte olan resmi para birimi 160’dan fazladır.Bunların hepside ender olmasını üzerlerinde yazan seri numaralarından almaktadır.Bu seri numaralar sayesinde sahtecilik büyük oranda engellenmiştir.Bir seri numara başka bir paranın üzerinde kesinlikle olamaz.

h

 İşte Bitcoint konumuzla anlattıklarım tam burada kesişmektedir.Büyük ve çok güçlü bilgisayarlardan üzeritilen bu bitcointler özelliğini algoritmadan almaktadır.00000000….Diye başlayan bitcointler 100 milyonuncu basamağa kadar ulaşan  elde edilmesi normal bilgisayarlarla mümkün olmayan ve ileri düzeyde matematik ve mühendislik  bilgisi sonucu elde edilen sayılardan oluşur.Sistemi çok karışık gibi görülde bitcoint çığ gibi büyüyen bir sistem olarak gelişmeye devam etmektedir.22 Temmuz 2013 tarihi itibariyle dolaşımdaki Bitcoin’lerin toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibariyle bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.

Dijital para birimi Bitcoin, birçok risk sermayedarı, tüccar ve siber güvenlik profesyoneli tarafından övgüye değer bulundu.

 İnternet teknolojilerindeki büyük yeniliklerden biri olarak anılan Bitcoin’in geleneksel paralardan en büyük farkları şöyledir;

           – Merkezi bir banka tarafından basılmaması

          – Bir hükümet düzenlenmemesi ya da faturalandırılmaması

          – İşlemlerin yalnızca çevrimiçi gerçekleşmesi ve dijital imza ile korunlası

          – Hesapların dondurulamaması

          – Şeklinde karşımıza çıkan bir sistemdir.

          Bitcoin sisteminde siber saldırılar kişisel bilgisayarlarda engellenemiyor ve bu güne kadar bu siber saldırılardan 12 binden fazla kullanıcı etkilendi. Bunlara göre sistemin güvenilirliğine kara verebilirsiniz. Trend Micro yine Bitcoin sahiplerinin cüzdanlarının güvende olması için şunları önermektedir;

  Günlük kullanımlarda küçük miktarda Bitcoin hesabınızda tutun ve geri kalanlarını daha güvenli bir ortamda saklayın. Saklama alanları için çevrimdışı cüzdanlar oluşturulabilir. Çevrimiçi işlemlerinizi yaptığınız platformları dikkatle seçin. Bitcoin işlemleriniz geri alınamaz.

d

Ödemeler QR kod şeklinde veya sistem üzerinden verilen şifrelerle doğrulanabiliyor. Cüzdanınızı aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey bitoinlerinizi satın almak oluyor.

 1                         2

3                                4

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.