Bölgelere Göre Sınır Ötesi Ticaret (Uluslararası Ticaret) Gelişimi

0

Ticaret dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ya da daha popüler olan tabiriyle elektronikleşmenin hakim olmasıyla beraber yaşanan değişimler sonucunda ürün ve hizmet çeşitliliği artmıştır. Bu artış, bir ülkede yaşayan kişi ve işletmelerin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri diğer ülkelerdeki e-ticaret sitelerinden sipariş vermelerini giderek yaygınlaştıran bir etken haline gelmiştir.

2016’da 400 milyar dolar seviyesine ulaşan uluslararası ticaret rakamının her sene ortalama %27 büyüyerek 2020 yılında 1 trilyon dolar sınırına yaklaşması tahmin edilmektedir. Asya Pasifik ülkelerinden dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin, uluslararası ticaret konusunda insanların ithal ürünlere artan ilgisi sayesinde önemli bir talep kaynağı olarak dünyada lider konumundadır.

Sınır ötesi ticarette müşterilerin ürünlere erişimi toptancı, perakendeci, lojistik ve depoculuk aktivitelerinin her birinin ayrı maliyetler içermesi, fiyatlarda artışa neden olabilmektedir. Bazı durumlarda e-ticaret firmaları sınır ötesine ticaretin fırsatlarından yararlanmak için hedef ülkelere ayrıca yatırım yapmakta, yeni e-ticaret siteleri açmaktadır.

Faydaları ise;

  • İşletmeler ve müşteriler standartlarına uygun en düşük maliyetli girdiyi ve ürünü, dünyanın neresinde olursa olsun, elde etme şansına sahip olmuşlardır.
  • Değişik ülkesel pazarlar içinde, ortak paydada birleşen tüketiciler tespit edilerek, bu kesimlere yönelik standart ürünler ve hizmetler üretilmesi sağlamıştır.
  • Çok uluslu işletmeler sürekli farklı mamullerle farklı pazarlara girme şansına sahip olmuşlardır.
  • Çok uluslu işletmeler, girdilerini herhangi bir ülkeden alma, üretimlerini başka bir ülkede yapma, ürünlerini başka yerlerde satma ve tüm bu fonksiyonların yönetimlerini de başka bir ülkeden yapma şansını elde etmişlerdir.

Sınır ötesi ticaretin gelişimi, rekabeti büyük ölçüde arttırarak, sürekli değişimi zorunlu kılsa da üretici ve tüketici açısından sağladığı faydaları göz ardı edilmemelidir

Cevap Yaz

Your email address will not be published.