Borsa İstanbul (BİST)’da Yaşanan Volatilite Üzerine

0

Geçen hafta Amerika-Kuzey Kore arasında yaşanan kriz nedeniyle hem ülkemizde hem de dünyada yaşanan piyasa oynaklığı, borsaların dalgalanmasına neden oldu. Hisse bazlı sert hareketlerden de etkilenen Borsa İstanbul, hafta içinde inişli çıkışlı bir görüntü oluşturdu. Hareketlenme neticesinde son günlerde yüksek seviyeli hisse görüntüsü veren BIST, kasım ayından beri yükseliş trendinin verdiği güçle yatırımcısı için hala “Kar Maksimizasyonu” anlamını taşıyor. Geçen hafta yapılan satışlarla BİST, bu yükseliş trendini test etti ve haftanın geri kalanında bu trend seviyelerinde kalmayı başardı. Bu hafta içerisinde ortalama seviyenin de 105 bin seviyelerinde olması tahmin ediliyor.

Geçen hafta sert bir yükselişle haftaya başlayan BİST, özellikle Salı ve Çarşamba günleri panik satışları ile karşılaştı. Yapılan satşların ise belirli grup hisseleri üzerinden olması da dikkatleri çeken bir nokta. Oynaklık nedeniyle yapılan yüksek hacimli satışlar ve göstergelerin negatif etki yapmaması dönüşüm için güçlü sinyaller oluşturdu. Kısa vadede 105.000-110.300 aralığına sıkışan endeksin bu aralık içinde dalgalanması beklenebilir. Bant dışına taşan bir rakam ise sert hareketleri tetikleyebilir. Kasım ayından beri yaşanan yükselişle zaman zaman kar maksimizasyonlarını da tehlikeye sokabilir. Günlük veya haftalık, gerek Türkiye’de gerekse dünyada yaşanan olaylar ani düşüş ya da yükselişe neden olarak yatırımcıya zarar verebilir. Geniş çerçeveli strateji oluşturmakta fayda var diyebiliriz. 105 bin altı “stop loss” kabul edilerek pozisyon alımı veya yeni pozisyon alımı için beklemek üzerine bir strateji oluşturulabilir.

Haftanın ilk üç işlem gününde 6.5-7.0 milyar TL civarında, yüksek işlem hacimleri ile günlük bazda 3000 puan civarında dalgalanmalar gerçekleşti. Hafta boyunca en düşük 10.939, en yüksek 110.232 puan seviyelerinde işlem gerçekleştirildi. Özellikle Salı günü güne alıcılı başlayan ve 110 bin bandı üzerine çıkan endeks, herhangi olumsuz bir gelişme olmamasına rağmen sert bir satış baskısına maruz kaldı. Bu baskı yatırımcılar için yükselişin sonlanmadığı ve ciddi bir kararsızlığın hakim olduğunu göstermekte. Haftanın diğer günlerinde gözlemlenen hareketlenmelerde bunu teyit etmekte.

Hafta başında beklenen rakam 105-106 bin aralığı civarında. Bu rakam endeks açısından kısa vadeli en kritik destek konumunda. Rakamın kırılması halinde ilk aşamada 101.350 desteğine kadar devam edilebilecek sert bir düzeltme harekti oluşması beklenebilir. Diğer taraftan, endeksin mevcut yükselen trend üzerindeki seyrini koruması durumunda kısa vadeli ilk kritik direnç, aynı zamanda 50 ve 200 saatlik basit hareketli ortalamaya da karşılık gelen 107.550 seviyesinde. Bu seviyenin aşılması durumunda 110.321 civarı bir hareketlenme izlenebilir. Zirve seviyelerinde yaşanan hacim artışıyla gözlenen sert hareketler ve teknik göstergeler endeksin kısa vadeli seyri açısından çok olumlu sinyaller vermemesine neden oluyor. Mevcut kararsızlık nedeni ile geçen haftakine benzer sert hareketlerin görülme olasılığını da dikkate alarak yeni alım yapılması için aceleci olunmaması gerektiği yine uzmanların belirttiği görüşler arasında.

Kaynak: www. borsagundem .com/haber/bistteki-volatilite-artisi-korkutuyor/1223435

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri “Yatırım Danışmanlığı” kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.