Brunson’da Son

0

 

Türkiye gündeminde ağırlıklı olarak 2018 yılında yer almakla birlikte, bilindiği gibi Brunson 2016 yılında tutuklanmıştı.

2018 yılına girildiğinde Trump, Brunson’un serbest bırakılması gerektiğiyle ilgili sosyal medyadan bazı paylaşımlar yaptı.

2018 yılının ortalarında Brunson’a ev hapsi verildi.

O dönemde ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları başladı ve dolar yükselmeye başladı. Hatta Ağustos ayında dolar zirve yaptı.

11 Eylül’de yani bundan yaklaşık 1 ay önce, Brunson henüz ev hapsindeyken ve serbest bırakılma ihtimali konuşulmuyorken, “Dünyadaki Gelişmeler Işığında Trump Ve Brunson Analizi” başlıklı bir yazı yazdım (https://www.paranomist.com/dunyadaki-gelismeler-isiginda-trump-ve-brunson-analizi.html) . Bu yazımı şu sözlerle bitirmiştim:

“Brunson meselesi… Trump’ın Brunson ile ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar bıçak gibi kesildi. Bu konu ne ABD tarafından ne de Türkiye tarafından konuşulmamaya başlandı. Ne oldu ki? Brunson meselesi kapandı mı? Brunson sorunu çözüldü mü? Brunson serbest mi kaldı ki Trump sessizliğe büründü? Son soru cümlesini şu şekilde yazalım bir de. Brunson serbest kaldı ki Trump sessizliğe büründü. Brunson evinin balkonuna Türk bayrağı asmıştı en son. Ev hapsindeki son günlerini yaşıyor Brunson. Brunson’da sona yaklaşıldı.”

Brunson bu yazıyı okusaydı kendisi bile inanamazdı belki de..Çünkü kendisine yönelik suçlamalar çok ağırdı ve aleyhinde tanık ifadeleri vardı. Yani tahliyesi görünürde imkansız bir durumdu.

Bu yazımdan tam 13 gün sonra, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Brunson’un serbest bırakılabileceğini açıkladı. Böylelikle Türkiye ve hatta dünya gündeminde Brunson’un tahliye ihtimali konuşulmaya başlandı.

Bu tarihlerde bazı televizyon kanallarında Trump’a büyük öfke vardı ve Brunson’un ciddi suçlamalarla karşı karşıya olduğu, serbest bırakılmasının neredeyse imkansız olduğu konuşuluyordu. Hatta bu hafta bile bu konuşmalar yapıldı.

Tarih 12 Ekim 2018. Brunson tahliye edildi.

Medyaya göre imkansız bir olay gerçekleşti. Bize göre hiç sürpriz olmadı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.