Bu Güne Kadar Satılan En Pahalı Alan Adları (Domain Endüstrisi)

0

ABD merkezli bir alan adı ve İnternet güvenlik şirketi olan Verisign’ın En Son Alan Adı Sektör raporuna göre, Web’deki kayıtlı alan adlarının toplam sayısı, 2016 yılının ilk çeyreğinde 326.4 milyona ulaştı. Bu, 2015 yılının dördüncü çeyreğinden beri kayıtlı (% 3,8 büyüme) yaklaşık 12,4 milyon yeni domaini ifade eder ve 2015 yılının ilk çeyreğinden bu yana yaklaşık %32 artışla (% 11 büyüme) 32 milyonu temsil etmektedir.
.com uzantısı dünyanın en popüler alan adı olmakla beraber Mart 2016 itibariyle 126.6 milyon kayıt nüfusa sahipti. .net uzantısı, yaklaşık 15.9 milyon kayıtlı URL ile ikinci sırada yer almakta.
CcTLD uzantıları birlikte toplam 148.2 milyon kayıtlı URL’yi temsil edilmektedir.
Bununla birlikte alan adı endüstrisi, yalnızca yeni domainleri değil, aynı zamanda, daha çok satış sonrası pazar olarak adlandırılan daha önceden tescilli alan adlarının eldeğişimini de içerir. İnternet alan adları için bu ikincil pazar, “talep” ve “pazarlama” potansiyeline sahip artan sayıda jenerik alan adının satış işlemi son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür.
Domain endüstrisinin önde gelen domain ticaret dergisi DN Journal (DNJ), satış sonrası verilerle birlikte en yüksek alan satışlarıyla ilgili haftalık rapor hazırlar. Son raporların analizi aşağıdaki gibidir:
2016 yılına kadar ikinci el domain pazarının ilk 10 sırasnda .com alanının ortalama satış fiyatı 315.800 $ ‘dır.
Şimdiye kadar bu yıl yapılan en pahalı alan adı satın alımı, 8 milyon dolarlık we.com işlemi oldu. Bu yıl jade.com ve LA.com alan adlarının satışları sırasıyla 1.25 milyon dolar ve 1.2 milyon dolar değeriyle ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.
2010 yılında 13 milyon dolarlık s….com satışı, DNJ tarafından takip edilen ikinci el satış tablolarının en üstünde yer alıyor ve satış değeri ile yıllık en iyi 10 listede sıralanacak s… endüstrisi URL’lerinden biridir. S….com alan adı, iflas etmiş olan Escom LLC tarafından Clover Holdings’e satıldı. P…com ve p…com gibi diğer seks endüstrisi alanları, 8-10 milyon dolar arasında satılıyor.
Alan Adı Endüstrisi Özeti’ndeki veriler, potansiyel olarak arzu edilen alanları kaydetmek için niş fırsatlarını belirlemek amacıyla, alıcı davranışında ortaya çıkan eğilimlerin dikkatli analizinin değeri ile ilgilidir. Peki şu anda şu anda ikinci el domain pazarının en büyük satışlarında alkol, cinsiyet, değerli taşlar, spor temsiliyeti ve seyahat endüstrisi hakim olmaya devam edecek mi? yoksa
Son yıllarda, la.com, tp.com, 399.com, px.com, qe.com ve kk.com gibi daha belirgin olmayan URL’lere yönelik eğilim ne olacak?
Bizi izlemeye devam edin!

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.