Bütün Mesele Markalaşma mı?

0

İnternetin gelişmesi ile birlikte muazzam bir müşteri kitlesine ulaşma imkanı sağlanmış oldu. Bu zorlu pazarda ise markalaşmak yani marka olmak hem zor hemde bir o kadar önemlidir. Bu süreçte markanızın pazara uygun olması, tanımlanması ve oluşturulup sürekliliğinin sağlanması gibi temel süreçleri izlemek gereklidir. Sonuç olarak marka müşterinin aklında artık bir ürün ismi gibi algılanır. Buna en iyi örnek Selpak diyebilirim. Aslı kağıt mendil olan ancak artık dilimize öyle güzel yerleşmiş ki “kağıt mendil verir misiniz?” diyen müşteri bulamazsınız. Bu örnek ile umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Marka sadece bir isim değil asıl kazanç çarkı olan pazarlamanın da demirbaşıdır. Bu ruhun sadece siz değil çalışma grubunuzun da hissetmesi önemlidir. Ancak bu sayede markalaşma başarıya ulaşır. Sonuçta ise rakiplerinize büyük bir fark atmış olursunuz.

Bence unutulmaması gereken asıl konu ise markalaşma sürecini olumlu olarak sonuçlanmasından daha önemlisi sürekliliğinin sağlanmasıdır. İşte bunu sağlamanın tek yolu da müşteri deneyiminden geçmesi ve müşteriye iyi hissetmesini sağlamasıdır. Bütün sihir burada diyebilirim. Sizi ayakta tutacak olan yada tabiri caiz ise sizi yerin dibine sokacak olanda müşterileriniz olduğu kesinlikle unutmamanız gerekli. Durum bu şekilde düşünüldüğünde markanın sadece satın alma sürecinin öncesinde değil asıl sonrasında önemli olduğudur. Kısaca markalaşmayı başarsanız bile markanızın ömrü müşteriyi mutlu edebildiğiniz süreçten fazlası olmayacaktır.

Bu değerleri göz önüne aldığımız zaman markanızın tam olarak değerlendirebilmeniz için sizlere küçük bir check list hazırladım. Bir kaç sorudan oluşan bu etkinlik ile markanızın ön aşamalı olarak değerlendirmesini gözden geçirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Markanız İçin Kontrol Listeniz

  • Markanız gerekten ilgi alanı ve hedef kitlesi olarak uyumlu mu?
  • Sadece markanızı görüp anında ürün veya hizmetinizi almak isterler mi?
  • Markanızı diğer markalardan farklı kılan yönleri müşterilerinize yansıtabiliyor musunuz?
  • Sürekli müşterilerinizi bir kenara bırakın yeni hedeflediğiniz kişi veya kitle için yeterince tatmin edici bir marka olduğunuza inanıyor musunuz?
  • Bu güne kadar kaç kişiden ürünü belirtmek için isim yerine markanızı kullandığını duydunuz?

Yukarıdaki beş soru ile ön aşamalı olarak markanızın durumunu sorgulayabilirsiniz. Bu sorular en temel sorular olup sektörünüze göre çoğaltmak mümkündür.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.