Çin Ekonomisine Kuşbakışı

0

IMF Başkanı Christine Lagarde, Çin ekonomisinde  yatırım ve ihracatın çok önemli bir yeri olduğunu ve artık bu konuda değişikliğe gidilmesini önerdiğini söyledi.  Çin’de doğrudan dış yatırımlar üst üste doğrudan azaldı (-%9).

Ekonomist  Elliot, bu sene Çin ekonomisinde yaşanacak sert inişin, global çapta beş yıldır yaşanan ekonomik krizi doruğa ulaştıracağı uyarısında bulundu. İngiliz iktisatçılarından Alber Edwards yaptığı açıklamada “Bu sene Çin’de büyük ihtimalle ekonomide sert düşüş meydana gelebilir. Bu çok korkunç bir şey olacak, çünkü Çin ekonomisinde bu sene eğer sert bir iniş yaşanırsa, 2013 ve ondan sonraki günler bu seneden daha beter olacak.” dedi.

Ekonomi dünyasında her zaman politika değişikliğinden ve sürekli aynı politikaya bağımlılık yapılmaması gerektiğinden söz edilir. Çin’de sürekli kendini büyüten bir mide var. Aynı tür araçlarla dolduruluyor ve bunun iyi bir durum doğurmayacağı aşikar.

Çin’in ekonomi stratejileri değişmezse beklenen kriz durdurulamayacak boyutlara gelecek. Sürekli emlak ve kredi konusunda kendini şişirmeye devam Çin’in sonu umarım Amerika eyaletlerine benzemez. Hepimiz bu çöküşleri hatırlıyoruz. Çin’inde gözümüzün önünde çok benzer hallere düştüğünü görüyoruz.

Piyasalar önceki güne Çin’den gelen olumsuz verilerle başladı. Çin imalat satın alma müdürleri endeksi beklentilerin altında gelerek son 5 aydır süregelen gerilemesini sürdürdü. Yuan’ın değeri geçen hafta olağandışı bir şekilde peş peşe iki gün boyunca düştü. Çin’deki sanayi üretimi ve ticaret çevreleri aşırı kötüleşiyor. mlak piyasasının kötüleşmesi ve ihracatın zayıflaması Çin ekonomisinde olumsuz etki yaratacak. Çin’deki emlak piyasası şu an durgunlaşmaya başladı. Çin Merkez Bankasının raporunda, emlak fiyatlarının düşüşe geçtiği ifade edildi.

Çin ekonomisinde ki devam eden bu durumlar; beraberinde kötü sonuçlanabilecek yaptırımlar doğurdu. bu kapsamda Çin’de Hastalık Önleme ve Koruma Merkezi’nden alınan bilgilerde, dünyadaki intihar oranının %25 ini Çin’in oluşturduğu belirlendi. Bu da her 2 dakikada 1 kişinin intihar etmesi demek. Bunun yanı sıra ,2 milyon kişi de intihara teşebbüs edip, bubu gerçekleştiremiyor. Çin’de parasal kriz küçük işletmeleri de iflasa sürüklüyor.

IMF Başkanı Lagarde, Pekin’de Çin siyaseti ve iş dünyasının önde gelen liderleriyle yaptığı görüşmeler esnasında küresel ekonominin yeniden istikrara kavuştuğu işaretleri alındığını da belirtti.

Lagarde, Çin yönetiminin en üst kademeleri dahil, küresel ekonomik büyümenin motoru durumundaki ülkenin bu konumunu korumasını sağlayacak değişikliklere Çinli yetkililerin sıcak baktığı izlenimini edindiğini açıkladı.

Fakat IMF Başkanı, dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’in, mali reformların yanısıra, hane halkının gelirini yükseltmesi ve ekonomik büyümenin nimetlerini daha çok kişiye yayması gerektiğini vurguladı.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.