Çin’de Binek ve Ticari Araç Satışları 2008-2016

0

Yayımlanan bu çalışma ile 2008 yılından 2016’ya kadar Çin’de gerçekleşen araç satışları, binek ve ticari araçlar olarak gösterilmiştir. Binek ve ticari araç satışlarını gösteren grafiğe göre 2015 yılında 3,45 milyon ticari araç satışı gerçekleşmiştir.

Otomobil endüstrisi Çin için ekonomik momentumunda önemli bir itici güç olmakla beraber yavaşlayan büyümeye rağmen Çin’in otomobil endüstrisi aracılığıyla ekonomisini canlandıracağı beklenmektedir. Çin 2015 yılında yaklaşık 21 milyon binek oto üreterek toplam küresel araç üretiminin % 24,1’ini alarak dünyanın önde gelen bir otomobil üreticisi olduğunu göstermiştir. Ancak Çin’deki binek otomobil satışları 2008 yılından bu yana hızla artarken 2015’te biraz yavaşlamıştır. Özellikle minivanların, çok amaçlı araçlar (MPV) ve sedan satışlarının yavaşlamasına karşın, satılan SUV’lerin sayısı artmıştır. Ayrıca hükümetin de desteklediği hibrit ve elektrikli otomobiller ile yeni enerjili araçların üretimi de artmaktadır. Bununla birlikte bu araçlar yine de yıllık araç satışından az bir pay almaktadır. Yeni enerjili araçlar için 2014’ün 2013’ten daha iyi olduğunu söylemek mümkündür.

Çin’de özel araç sayısı artarken sürücü sayısı da artmaktadır. Bu sonuçlar, arabalar yerine lisanslı sürücü sayısının iki kat olduğunu ve gelecekte de bu tür araç sahiplerinin görüleceğini işaret etmektedir.

Kaynak, Statista 2016

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.