Coca- Cola’nın İş Görüşmelerinde Sormayı Sevdiği Soru

0

Coca- Cola’nın İş Görüşmelerinde Sormayı Sevdiği Soru

İş görüşmesinden önce herkes klasik sorulara hazırlanmasını tavsiye eder. Bunlar çok temel sorulardır, kendinden bahset, aldığın eğitimlerden,tecrübelerinden,bu işi neden istediğinden gibi temel sorulardır. Coca Cola’da Stacey Valy Panayiotou klasik soruyu sorar: “En büyük zayıflığın nedir?” Etkili bir şekilde cevap vermek için dürüstlük ve hazırlık gerektirir.”En büyük zayıflığın nedir?” klasik bir iş görüşmesi sorusudur.

Fakat Coca Cola’daki küresel yetenek ve gelişimden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Stacey Valy Panayiotou, biraz farklı bir şey soruyor:

“Nasıl yanlış anlaşılırsın?”

Panayiotou, “Evet, adayların karşılaştıkları engelleri ve etraflarında dolaşmayı nasıl başardıklarını ele almasına yardımcı oluyor. Coke’da çok yönlü insanları, başarısızlıklarla nasıl öğreneceğini bilen insanlarla çalışmak istiyoruz.” şeklinde açıklar.

“Nasıl yanlış anlaşıldın?” tanıdık gelebilir, ancak “En büyük zayıflığınız nedir?” bir avantaj olabilir – adaylar bunun için önceden hazırlanabilir.

Bu tür bir soruyu cevaplamanın en iyi yolu dürüstlükle cevaplamak gerek. Soruyu, “Ben sadece çok çalışıyorum” gibi üretilmiş ve açıkça dürüst olmayan bir “zayıflık” ile kaçmaktan daha kötü bir şey yoktur .

Torres, “En iyi cevaplar, görüştüğünüz şirkete uyarlanmalı ve aslında sahip olduğunuz bir zayıflığı içermelidir.” Diyor. “Başka bir deyişle, cevabınızın otantik ve dürüst olması gerekiyor, böylece işveren sizi bir iş adayı olarak ve gerçek bir kişi olarak görebiliyor.”

Torres şöyle devam etti: “En büyük zayıflığınız sorulduğunda, gerçekten sorulmakta olan şey, profesyonel gelişimdeki en büyük boşluklarınız ve bu boşluklara nasıl hitap ediyorsunuz?”

Panayiotou, Greenberg’e, genel olarak, Coca-Cola’da sorulan görüşme sorularının görüşmeciyi güldürmek için tasarlanmadığını, ancak görüşmecinin geçmişinde rolüne yardımcı olabilecek ilgili deneyimleri ve becerileri daha iyi vurgulamak için tasarlanmadığını söyledi. “Eğer bir iş açıklamanız varsa, size sorulabilecek soruları kolayca tahmin edebilirsiniz” dedi.

Kayıt için Panayiotou sadece zayıflık aramak değil. Greenberg’e “Bir adayın yaşama özgeçmişini kazandırmaya yardımcı olacak soruları sormayı seviyorum ve aradıkları işin neden kendileri için ilginç olduğunu açıklamaya teşvik ediyorum” dedi.

Ve en iyi görüşme tavsiyesi? Uygulama.

“Ezberlenmiş cevapları aramıyoruz,” dedi, “ama pratik yapmak, paylaşmak istediğiniz önemli noktalara ve hikayelere odaklanmanıza yardımcı olacak, böylece onları büyük bir günde açık ve öz bir şekilde sunabilirsiniz.”

“Usta bir iktisatçı…bir dereceye kadar matematikçi, tarihçi, devlet adamı ve filozof olmalı…Geçmişin ışığında, geleceği amaçlayarak bugünü çalışmalı. İnsan doğasının hiçbir parçasını, dikkatinin dışına atmamalı…Bir sanatçı kadar soğuk ve dürüst, buna karşılık bazen bir siyasetçi kadar dünyaya yakın olmalıdır.”. John Maynard Keynes

Cevap Yaz

Your email address will not be published.