Çok Yakında…

0

2018 yılına gireceğimiz son günlerde, hiç şaşırtıcı olmayan şekilde yeni yıl dilekleri tekrar dilden dile dolaşmaya başlayacak. Tıpkı 2017’ye girerken olduğu gibi ve daha önceki yıl başlarında olduğu gibi.

İnsanoğlunun her yeni yılda iyi dileklerde bulunmasına rağmen dünya her geçen yıl daha kötüye gitmektedir. En azından terör olaylarının bitmediğini biliyoruz.

Tüm barış dileklerine rağmen 2018 yılı, hiç de barış dolu bir yıl olmayacak. Hatta bu açıdan 2017 ve daha önceki yılları mumla arayabileceğimizi şimdiden söylemeliyim.

2018 yılında karışıklık beklediğim bölgelerin başında Balkanlar gelmektedir. Balkanlar özellikle Türkiye ve Rusya arasındaki doğalgaz anlaşmalarından sonra hedefe konulan bölgelerin başında gelmektedir.

Balkanlar dışında istikrarsızlık beklediğim diğer yer İran. İran’da 2018 yılında Devrim Muhafızları bağlantılı olarak istikrarsızlık oluşturulabilir ve/veya halk hareketleri ile içeriden bir istikrarsızlık oluşturulabilir. İran, ABD’nin hedefe koyduğu ülkelerin başında gelmektedir.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Stratejisinde hedefe koyduğu iki ülke var: İran ve Kuzey Kore. Her ne kadar Kuzey Kore füze denemeleri ile İran’a göre adından daha çok söz ettirse de, bana göre ABD bu ülkeyi birbirine tokuşturarak bir ülkeye müdahalede bulunmayı deneyecek: İran.

İstikrarsızlıkların yaşanabileceği diğer ülke Pakistan. Önceki yazılarımda belirttiğim gibi Pakistan’ın Türkiye ve Çin ile devam eden yakın ilişkisi ve nükleer güce sahip olması Pakistan’ı kendi başına bırakılamayacak ülkeler listesinin başlarına yerleştirmektedir.

Her yıl başında havai fişek gösterileri ile kutlamalar yapılır. Geriye doğru sayım yapılır ve insanlar sevinçle birbirlerine sarılırlar.

2018’de yaşanacak olan olaylar için bir başlangıç işareti olarak havai fişek misali dünya çapında bir olay yaşanması muhtemel.

İnsanlar 2018’e girerken kurdukları tüm iyi dileklerin ne kadar boş olduğunu bu olay yaşandıktan sonra göreceklerdir. Çok yakında…

Anadolu Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. 2012’de Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Erciş İşletme Fakültesi’nde göreve başladı. Halen Marmara Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimine devam ediyor. Çeşitli internet sitelerinde yazıları yayınlandı. Çalışma ve ilgi alanları: Küreselleşme, Ekonomi Politikaları, İktisadi Krizler, Kentleşme Politikaları, İktisat Sosyolojisi, Dinler Tarihi, Kültür ve Tarih'tir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.