Costa Coffee Coca-Cola Tarafından 5.1 Milyar Dolara Satın Alındı

0

Coca-Cola yaptığı açıklamada, ABD’nin uluslararası kahve zinciri Costa ‘yı İngiltere’ nin Whitbread aldı firmasında satın almayı kabul etti.

Coca-Cola CEO’su James Quincey, “Sıcak içecekler, Coca-Cola’nın küresel bir markasına sahip olmadığı toplam içecek manzarasının kalan bölümlerinden biridir.

Costa, bu pazara güçlü bir kahve platformu aracılığıyla erişmemizi sağlıyor” dedi.

Geleneksel gazlı içeceklere yönelik tüketici talebi, sağlık ve obezite endişeleri nedeniyle ABD’de ve diğer pazarlarda küçülürken, 3,9 milyar sterlin (5.1 milyar $ ‘lık, 4.3 milyar euro) anlaşmaya imza atılacak.

Coca-Cola’nın satın alması, Japonya’daki Gürcistan kahve markasına ve diğer gruplardaki ABD grubunun kahve ürünlerine katılıyor.

Alkolsüz içecekler devi, “Costa ayrıca Coca-Cola’yı tedarik zinciri, satış ve dağıtım da dahil olmak üzere kahve tedarik zincirinde güçlü bir uzmanlığa sahiptir.”

Coca-Cola, anlaşmayı hissedar ve yasal onaylara tabi olarak gelecek yılın ilk yarısında kapatacağını umuyor.

ABD’nin kahve devi Starbucks’un ürünlerini, kafelerinin dışında dünya çapında pazarlamak için anlaşma imzaladı.

Eylemci hissedarların baskısını takiben, Whitbread Nisan ayında Costa’yı çevireceğini ve otel zincirinin Premier Inn’i üzerinde yoğunlaşacağını açıkladı.

Whitbread, ABD grubu Elliott’un% 6 hissesi ile en büyük hissedarı olduktan sonra harekete geçmek zorunda kaldı.

Whitbread CEO’su Alison Brittain yaptığı açıklamada, “Bugün yapılan açıklama, işten ayrılma yoluyla yaratılacak değere önemli bir primi temsil ediyor ve net kazançların büyük çoğunluğunu hissedarlara iade etmeyi bekliyoruz.” Dedi.

“Whitbread ayrıca borçlarını azaltacak ve Premier Inn’in genişlemesi için ek bir alan sağlayacak olan emeklilik fonuna bir katkıda bulunacak.”

Londra’nın benchmark FTSE 100 endeksi yüzde 0,3 oranında azalırken, Whitbread’ın hisse fiyatı neredeyse yüzde 16 oranında artarak 46,56 sterlin oldu.

Coca Cola, yaptığı yatırımla Costa Cafe’yi satın alarak Starbucks’a rakip olmayı planladığı düşünülmektedir.

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.