Dijital Kitap Satışları

0

Teknolojinin gelip de değiştirdiği birçok tüketici alışkanlığı olmakla birlikte artan elektronik cihaz kullanma tutkusunun bize kazandırdığı diğer bir alışkanlık da e-book diye tabir edilen dijital kitap okumadır. Mobilite sayesinde edinilen bu alışkanlıkla dijital ortamda yer alan bir kitap tüketicilerce kolaylıkla edinilebilir.
Bu uygulamalar ile çoğunlukla metin ve resimlerden özel olarak tasarlanarak oluşturulan dijital kitaplar yayınlanmaktadır.

Tüketicilerin medya kullanım alışkanlıklarındaki bu değişim ile kitap endüstrisi de doğrudan etkilenmiştir. Öyle ki 2018 yılına kadar dijital satışların küresel kitap satışlarının yaklaşık dörtte birine tekabül edeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca tüketici tercihlerine göre dijital kitaplardan 2018 yılına kadar yaklaşık 20 milyar dolarlık belir tahmini öngörülmektedir.

Dijital kitaplar dünya üzerinde kitap kurtlarının kalbinde yer edinmeye başlamış. Amazon’un dijital kitap satışları ile ilgili günlük satış verilerine göre 2016 Ocak ayı sonrasında dijital satışlar sadece Amerika’da 517.5 binin üzerinde gerçekleşerek normal satışlardan fazla seyretmiştir.

Statista tarafından hazırlanan basılı kitap ile dijital kitap satışları kıyaslandığında tablodaki sonuç karşımıza çıkmaktadır. Bu verilere göre dünya üzerinde önemli üç ülke verileri yukarıdaki gibidir. Buna göre mavi ile basılı kitap satışları, sarı renk ile de dijital kitap satışları Amerika, Almanya ve Çin ekseninde hazırlanarak sunulmuştur. Verilerde ülkelerdeki en çok satış rakamlarına göre kitapların ne kadara satıldığı yer almaktadır. Buna göre Çinliler dijital kitapları Almanya ve Amerikalılara göre daha ucuza okuyabilmektedir. Tabloya göre Almanya’da en çok satılan dijital kitaplar ile basılı kitaplar arasında neredeyse yüzde on dokuzluk bir fark meydana gelmiş. Amerika’da ise fark yüzde 22 olarak gerçekleşmiştir.

Tüm bu veriler ışığında tüketicilerce çok tercih edilen bu arenanın yeni gelişmeleri beraberinde getireceği de beklentiler arasında yerini almaktadır. Bunu izleyen süreçlerde daha iyi analiz etmek mümkün olacaktır.

Kaynak,Statista, 2017

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.