Dijital Pazarlama Açısından Katalonya ve İspanya Karşılaştırması

0

Dünya Katalonya’nın bağımsızlık mücadelesini tartışırken, biz de bu iki bölgenin dijital pazarlama açısından varolan benzerliklerden ve farklılıklardan bahsedeceğiz.

Katalonya’da İnternet Penetrasyonu Daha Yaygın
Katalonya, Asociación parala Investigacional de Medios de Comunicación (AIMC) tarafından yayımlanan verilere göre, internet penetrasyonu açısından İspanya’yı bir bütün olarak geride bıraktı.

İspanya hükümeti tarafından “özerk bir topluluk” olarak görülen Katalonya’da internet kullanımı nüfusun % 82.0’lık bölümünü oluşturuyor. Ülkenin geri kalanında bu oran % 79.4’dür. Not olarak belirtmemizde fayda var; Katolonya’yı bu konuda geçebilen tek bölge İspanya’nın başkenti Madrid’dir ve Mayıs 2017 itibariyle % 83,6’lık bir internet penetrasyon oranına sahiptir.
1997-2007 yılları arasında İspanya’da İnternet Kullanıcısı Penetrasyonunu (nüfus yüzdesi) aşağıdaki grafikten görebilirsiniz.
E-ticaret istatistikleri Neredeyse Benzer
Katalonya, İspanya’nın toplam GSYİH’sının neredeyse% 20’sini oluşturuyor ve eğer bağımsız olsaydı, Avrupa’daki en zengin ülkelerden biri olurdu.

Centers logístics de Catalunya (CIMALSA) ve Institut Cerdà’nın en son e-ticaret sayılarına göre , Catalonia’daki e-ticaret, 2015 yılına kıyasla 2016 yılının sonunda % 14,3 oranında genişledi. Bu büyüme, İspanya’daki perakende e-ticaret satışlarındaki % 14,8’lik genişlemeyle de uyumluydu.

CIMALSA ve Institut Cerdà rakamları, Aralık 2016 itibarıyla son üç ay içinde online ürün veya hizmet satın alan tüketicilerin sayısında % 6.6 oranında bir artış göstererek Katalonya’nın dijital alıcı toplamını 2.25 milyona yükseltti. İspanya’nın toplam dijital alıcı sayısının 2016’da % 8.2 arttığını tahmin ediliyor.

Sosyal Ağ Tercihlerindeki ​​Farklar
Katalonya, İspanya’yı sosyal ağ kullanımında da geniş bir farkla geride bırakıyor. Haziran 2017’de Katalonya’daki d’Estudis d’Opinió (CEO) tarafından yapılan tüketici araştırmasına katılanların % 72.3’ü hergün sosyal ağları kullandıklarını belirtti. Bu rakamlar, 18-35 yaşları arasındaki katılımcılara bakıldığında belirgin bir artış gösteriyor; 18- 24 yaş arası çocukların % 94,9’u ve 25-34 yaş grubundaki çocukların % 94,0’ı günlük olarak sosyal medya kullandığını bildiriyor.

İspanya’nın toplam nüfusunun yarısından fazlasının (% 45.8) 2017’de sosyal ağları ayda en az bir kez ziyaret ettiği tahmin edilmekte.

Katalonya’daki sosyal ağ kullanıcılarına en çok kullandıkları sosyal ağlar sorulduğunda WhatsApp’ın % 67.8 ile liderliği kaptığı görüldü ve Facebook da % 24.5 ile uzak ara ikinci oldu. Fakat İspanya’da en popüler sosyal ağın hangisi olduğu sorulduğunda, Facebook ilk sırayı aldı ve WhatsApp (% 19.4) ile Instagram (% 15.7) ilk 3’te yer aldılar.

Bununla birlikte, Interactive Advertising Bureau İspanya (IAB İspanya) için yapılan ülke geneli bir araştırmada, 16 ila 65 yaş arasındaki İspanya’da sosyal medya kullanıcılarının% 91’inin Facebook kullandığı ve bunu WhatsApp (% 89), YouTube (% 71) ve Twitter (% 50)’ın takip ettiği görüldü.

Toplam Medya Reklamı Harcamaları
İspanya bir ülke olarak hala bir durgunluk yaşıyor. Ancak, ekonomideki ilgili belirsizliklere rağmen, toplam medya reklam harcamaları artmaya devam ediyor ve bu artışta Katalonya önemli bir rol oynamaktadır.

InfoAdex’in Mart 2017 araştırmasına göre , Katalonya’daki reklamverenler yıllık reklam harcamalarını 2012’den 2016’ya % 20.3 oranında artırdı. Buna karşılık, İspanya’da toplam medya reklam harcamasının bu dönemde ulusal ölçekte yaklaşık% 14.0 oranında arttıracağını tahmin ediliyor.

InfoAdex, Katalonya’daki reklamverenlerin 2016 yılında İspanya medyasında yarattığı toplam reklam harcamalarına ve İspanya’daki reklamverenlerin Katalonya’daki medya içinde toplam reklam yatırımlarını inceledi ve  Katalonya’daki reklamverenlerin, bir önceki yıla göre% 4.7 artan ve İspanya’daki toplam reklam yatırımının% 23.6’sını temsil eden 989.5 milyon avro (1.51 milyar dolar) harcadığını tespit etti. Bu arada, Katalonya’daki medya, İspanya’nın herhangi bir yerindeki reklamverenlerden 258,8 milyon avro (287,1 milyon ABD doları) reklam payı aldı ve ülke genelinin% 6,2’sini oluşturdu

Yerel Domain Uzantıları Popülerlik Kazanıyor
.cat alan uzantısının sahibi olan Fundació puntCAT tarafından yayınlanan veriler , Nisan 2017’den bu yana toplam 112.912 etkin .cat alanının kaydedildiğini ortaya koydu. İspanya’nın genel toplamı aynı dönemde% 2.7 artarak 1.862.222’ye yükseldi.

Fundació puntCAT CEO’su Eduard Martín, “.cat alanının popülerliğinin son dönemde bu kadar artmasının arkasında kendi dilinde kendini ifade etmek isteyen geniş bir dilsel ve kültürel topluluk olduğunu belirtti

Cevap Yaz

Your email address will not be published.