Dijital Pazarlama – SEO’da PBN Nedir? Nasıl Yapılır?

1

Dijital pazarlama alanında neredeyse SEO ve dijital reklam aynı seviyede öneme sahip. Daha önceki yazılarımda söz ettiğim gibi aslında bu iki kavramın etkin şekilde kullanımı ile çok iyi sonuç alırsınız. Bu yazımda ise PBN sistemin ne olduğu ve SEO açısından önemi nedir? bu gibi önemli konuları inceleyeğiz.

PBN Nedir?

PBN açılım olarak “Private Blog Network” yani özel blog ağı anlamına gelmektedir. Blog ağlarının önemi SEO açısından oldukça etkili ve yöönlendirici olmalarından gelmektedir. Özel blog ağları ile SEO sisteminize yön verebilir ve mükemmel derece baclink sistemi kurabilirsiniz. Örnek olması açısından bu yazımızda nasıl bir PBN sistemi kurabiliriz sorusuna uygulamalı olarak cevap vereceğim.

Alan Adı Temini

PBN sistemimiz için öncelikle domain yani alan adını bulmalıyız. Çalışacağımız sektör ne ise onunla ilgili olması oldukça önemlidir. Hatta mümkünse alan adında konu ne ise onun geçmesi daha iyi sonuç verecektir.

PBN sistemini yeni domainler ile kuramayız. Bunun için geçmişi temiz ve daha önce kullanılmış spam olmamış domainler bulmalıyız. Bunun için ikinci el domain satan sitelere göz atabiliriz. Ancak geçmiş araştırması yapmak sistem açısından önemlidir. Zira bu PBN sisteminin temelini oluşturacaktır. Page Authority (PA), Domain Authority (DA) gibi araçlar kullanmanız size kalmış ancak bunların blog yorumları ile yüksektilmesinin mümkün olduğunu bilin.

Domain araştırması açısından size önerim Trust Flow ve benzeri sistemler olabilir. Bunlar amacınıza uygun domainler bulamnıza yardımcı olacaktır. İkinci el domain pazarında sektörel olarak 12 dolardan başlayan fiyatlarla sahip olunabilir. Burada yapmanız gereken otoritesi 20 ve üzeri olan geçmişi temiz domainleri bulmaktır. Domain geçmişlerinde özellikle çin sitelerinden 5 linkten fazla link olmamasına dikkat edin. Geçmiş araştırması için “archive” sistemini kullanabilirsiniz.

Domain Kaydı

Uygun bir domain bulduğunuz zaman kendi adınıza aktarın. Daha sonrasında who is bilgilerinizi gizleyin. Aynı zamanda farklı bilgiler kullanmalısınız. Kısaca site bilgileriniz her domainde farklı olması gerekmektedir.

Hosting Seçimi

Belkide en önemli hususlardan biri hosting seçimidir. Bütün domainleriniz için farklı firmalardan host almalısınız. Aynı zamanda özel ıp kullanılması güvenlik açısından önemlidir. Belki masrafar açısından oldukça fazla gelebilir ancak getirisinin daha fazla olacağı kesin. Masrafları azaltmak adına her bir hosting seçtiğiniz firmanın en düşük paketi olmasına dikkat edin. Yerli bir site için çalışma yapacaksanız ülkemizde firmalardan seçim yapabilirsiniz. Yabacı bir site için çalışma yapacaksanız o zamanda yabancı host firmaları ile çalışmanızda yarar var.

İçeriklerinizi Ekleyin

Bu kısımda oldukça öenmlidir. Mümkün olduğunda içerikleri siz yazın. Size tavsiyem kesinlikle 100, 200 kelimelik içerikleri para verip almayın. Yazılarınız uzun olması öenmlidir. 1000, 2000 kelime olması oldukça etkili olacaktır. Bir diğer önemli husus ise yazılarınızın en az 5-6 tanesini sitenize linksiz eklemeniz. 5-6 yazıdan sonra link almanızı tavsiye ederim. Aksi durumda tamamen link almak için kuruduğunuz anlaşılabilir. Aceleci olmayın emin adımlarla devam edin.

PBN Gizlemesine Önem Verin

Bir çok SEO firması anlattığım bu yöntem ile çalışmaktadır. Ancak rakipleriniz bunu fark ettiğinde sisteminize zarar vermek adına anti SEO çalışması veya çeşitli mercilere link kaldırımları için şikayetlerde bulunabilir. Bunun önüne geçmek için PBN sisteminizin gizliliği önem kazanmaktadır. Bunun için site önerim bir PBN sistemi kuruyorsanız başka bir site içinde aynı anda çalışmayın. Dalgınlık veya karışıklık olursa tüm emeğniz ve çalışmalarınız boşagidecektir.

Aldığınız linklerin nerelerden geldiğini gösteren çeşitli analiz siteleri mevcut. Bu sitelerden gizlenmenin yolu ise sitenizin htaccess dosyasında kod eklemeleri yapmanızdır. Ekleyeceğiniz kodları öğrenmek için google arama yapabilir veya sitem üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda temel olarak firmanızın sitesine yada kendinize ait kişisel sitenize nasıl organik olarak backlink akışı sağlayabilirsiniz? sorusuna cevap verdim. Bu sistemi şu şekilde düşünebilirsiniz, piyasadaki tüm firmalar kendilerine rakip görünen firmalar oluştururlar. Aslında hepsi tek bir kaynağa bağlıdır ancak dışardan bakıldığında farklı iki seçenek olarak görülürler. Aynen bunun gibi kurduğunuz siteler asıl hedeflediğiniz siteye link akışı sağlar ve dilediğiniz kelimede sizi otoriter yapmayı hedefler.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

1 Yorum
  1. Celal says

    güzel yazı hep böyle güzel yazılar dileği ile

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.