Dijital Pazarlamada Reklam mı SEO mu Önemlidir?

0

Dijital pazarlama denildiğinde ilk akla gelen reklamdır. Bu alanda yeni iseniz klasik düşünce genellikle:

  • İşimle alakalı bir web sitesi veya blog kurmalıyım,
  • Bolca reklam vermeliyim.

şeklinde olacaktır.

En genel şekli ile tabi ki doğru bir yaklaşım budur. Ancak işin sırrı ise inceliklerinde. Öncelikle kesinlikle bir web sitesi veya blog sahibi olmalısınız. Neden mi? Hemen bir örnekle açıklayalım.

Bir klasik pazarlamacı olarak ulaşmak istediğiniz kitle ne kadar çok ise sizde o kadar çok emek ve zaman harcamalısınız. Tek tek veya gruplar halinde müşterilerinizi gezecek, onlara bilgiler sunacak veya ürün tanıtımları yapacaksınız. Oysa dijital pazarlama ile tüm dünyaya aynı anda hitap edebilirsiniz. Aynı zamanda hem harcamalar yönünden hemde zaman açısından oldukça karlı olacaksınız. Müşterilerinize istediğiniz anda ulaşabilecek ve hizmet, ürün tanıtımları veya satışları yapabileceksiniz. Tüm bunlar için bir web sitesi veya blog sahibi olmanız oldukça önemli.

Dediğim gibi web sitesi sahibi olmalısınız ancak sıradan, hazır ve SEO konusundan habersiz bir web sitesi ile çıkmaz sokaktaki dükkan kadar başarılı bir hizmet verebilirsiniz. SEO’nun (Search Engine Optimization ) yani arama motoru optimisazyonun dijital pazarlamanın temeli olduğunu bilmelisiniz. SEO için aslında kalıcı bir reklam türüdür diyebilirim.

Dijital pazarlama alanında reklam dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen Google Adwords’dur. Tabi ki buda dijital pazarlama reklam araçlarından biri ancak bununla alanımızı sınırlamamalıyız. Sonuçta bir iş yapıyoruz ve her yerden gelecek müşteri kitlesi bizim açımızdan önemlidir. Bu nedenle dijital ortamda aklınıza gelen yani içerik reklamcılığı, sponsorlu reklamcılık vb. her türlü reklam modeli bu kısımda ele alınabilir.

SEO’mu Reklam mı?

Aslında dijital pazarlama açısından ikisininde önemli olduğu bir gerçek. Sadece dikkat edilmesi gereken izlenecek yol. SEO çalışmasını sitenizin ilk kurulum aşamasında yapmaya başlar ve devamında dijital reklam araçları ile desteklerseniz sonuç muazzam şekilde etkili olacaktır.

SEO’dan yoksun bir web sitesi size oldukça fazla şekilde reklam masrafı çıkaracaktır. Sürekli reklam vererek müşterilerinize ulaşmak size ek bir harcamaya neden olması istemediğimiz bir durumdur.

Bunun yanında uygun miktarlar ile uzun süre kalıcı olacak şekilde SEO çalışması yapmanız giderleriniz açısından oldukça iyi bir sonuç verecektir. Uygulanan bu SEO, belirli bir plan dahilinde dijital reklam araçları ile desteklendiğinde etkili sonuclar alabilirsiniz.

Sonuç

Dijital pazarlama açısından kesinlikle SEO veya dijital reklam önceliklidir diyemeyiz. İş kolunuz ne olursa olsun şu bir gerçektir ki SEO ve reklam ayrılmaz bir pazarlama araçlarıdır. İkisi bir takım halinde uygulandığında rakiplerinize fark atmanız mümkündür. Uygun zaman ve uygun metodlar ile uygulanan SEO ve dijital reklam çalışması gerek giderleriniz açısından gerekse satışlarınız açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

Son olarak SEO, web sitesi veya blog hizmetini mümkünse kendiniz veya uzmanından yardım alarak yapmanızda yarar var. Ayrıca SEO konusunda eğitimler alarak dijital pazarlama çalışmalarınızda sürekliliği kendiniz sağlayabilirsiniz.

Bir başka yazımda görüşmek üzere…

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.