Dijital Reklamcılık Faaliyeti

0

dijital-reklamcilik

Dijital reklamcılık, kullanıcılarına pazarlamaya uygun mesajlarını iletmek için; banner, video, arama motoru reklamları, çevrimiçi sınıflandırmalar ve sosyal medya reklamları gibi çeşitli platformlarda internetin kullanılmasıdır.

Bu bölümlere daha sonra değinilmekle birlikte bu çalışma ile dijital reklamcılık hakkında genel içeriğe yer verilmiştir.

Dijital reklamcılık pazarı sadece interneti kapsamadığından mobil cihazlar ile masaüstü bilgisayarlar yanında oyun platformlarını da içine almaktadır. Ayrıca gelirleri de bunlara göre bölünmektedir.

E-posta pazarlaması, sesli reklamlar, etkileyici sponsorluklar ve komisyona dayalı bağlı sistemler burada dikkate alınmaz. Buna göre tüm rakamların net değerlere atıfta bulunularak hazırlanan dijital reklamcılık şekilleri tablodaki gibidir.

Dijital Reklamcılığa dair alt bölümler; banner reklamlar, video reklamlar, arama motoru reklamları, sosyal medya reklamları ve ilanlardır.

2015 ve 2021 değerleri incelendiğinde sosyal medya reklamcılığının hepsinde artan bir seyir aldığını görmek mümkündür. Bunda hızlı gelişen sosyal ağların etkisi oldukça fazladır.

Bu dönemlerin tümünde en yüksek payı arama motoru reklamları almıştır. Tabloda gri renkli bloklar bunu göstermektedir.

Koyu lacivert renk ile gösterilen video reklamları tabloda sabit bit eğilim gösterir sayılabilir. Yıllar itibariyle birer milyon dolarlık artışla ilerlemiştir.

Tabloda yeşil renkle gösterilen ve sınıflandırılmış reklamları gösteren bu alan dijital reklamcılık içinde en az payı almıştır. Bunda ücretin reklamın sonucundan bağımsız bir şekilde, reklamın bulunduğu yer, boyut ve görüntülenme süresi gibi faktörlerden ötürü reklamverence ödenmesi gibi nedenlerden kaynaklandığını ifade edebiliriz.

Kaynak, Statista 2016

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.