Dış Ticaret Açığı Arttı mı?

0

Yazıya başlarken aslında gerçekten ithalat , ihracat arasında yazsam mi yazmasam mi diye düşünürken aklıma bir çok şey geldi. Ve sonra yazmam gerektiğini düşündüm.Aklıma da bir çok soru geldi, bunlardan bir kaçı ; Neden ithalatın arttığı kadar ihracatımızı arttıramıyoruz ? Bununla ilgili hükümet ne gibi çalışmalar yapıyor ? Bir ülke neden dış ticaret yapma gereksinimi duyar ? gibi sorular aklıma takıldı. Bu soruları veriler ile değerlendirelim istedim.

Öncelikle son açıklanan rakamlara bakalım ,

Dış ticaret istatistikleri , Ekim 2014

Türkiye’nin dış ticaret açığı Ekim’ de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 artarak 12 milyar 933 milyon dolar, ithalatı yüzde 1,5 azalarak 19 milyar 185 milyon dolar oldu.
İhracat yükselirken hükümet ne gibi politikalar uyguladı ?
Aslında bakacak olursak hükümetin uyguladığı birkaç politika işe yaradı diyebiliriz bazıları bu noktada başarısız kaldı. Uyguladığı politikalar ,
İhracatın özendirilmesi bunun için teşvikler , bağlı ticaret , tarife dışı araçlar , gümrük tarifeleri gibi politikalar kullanılmıştır.
İhracatın özendirilmesi burada asıl noktalardan bir tanesi Türkiye’de üretim yapılıp ama ihraç noktasına gitmeye korkan üretici teşvikler ve gümrük de uygulanan tarifelerin düşmesi ile yurt dışı pazarına açılma isteği gelecektir. Burada yapılan politikalar ile anlaşılıyor ki aslında ihracatın özendirilmesi yanlış bir politika olmamıştır. Hem ekonomik kalkınmayı sağlar hem de yurt dışı pazarına açılmış olur firmalar.

Dış Ticaret Açığı AZALDI!

Ekim ayında dış ticaret açığı %15,8 azalarak 7 milyar 429 milyon dolardan 6 milyar 252 milyon dolara düştü. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2013 Ekim ayında %61,9 iken, 2014 Ekim ayında %67,4’e yükseldi. Aslında rakamlara baktığımızda hükümetin dış ticaret açığı bakımından uygulamış olduğu politikalar işe yaradığını görüyoruz. Bu dış ticaret açığını kapatırken cari açık ne kadar azaltıldı ya da ekonomik kalkınmamız güçlendi mi diye de bakmak lazım.

Cari işlemler Dengesi

2014 yılının Ocak-Ağustos döneminde ödemeler dengesinde , dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,3 oranında azalarak 40,8 milyar dolar olmuştur. Aynı dönemde, gelir dengesinde 5,8 milyar dolar açık kaydedilirken, hizmet dengesi fazlası yüzde 11,5 oranında artarak 16,5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu çerçevede 2014 yılının ilk sekiz aylık dönemi itibarıyla cari açık, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,4 oranında azalarak 29,6 milyar dolar olmuştur. 2013 yılının Ağustos ayında 58,5 milyar seviyesinde olan yıllıklandırılmız cari açık, 2014 yılının aynı ayında 48,9 milyar dolar olarak kaydedilmiştir.

Sonuç olarak baktığımızda aslında Türkiye’nin dış ticaret olarak uygulamış olduğu politikalar işe yarıyor. Ama bunları iyileştirerek yapması Türkiye’nin daha hızlı gelişimi ve büyümesi için katkı da bulunabilir. Dış devletlerle olan ambargo koyma işlemini Türkiye’de gerçekleştirdiği anda aslında karşı devletler de bunu karşılıklı kaldırmak isteyecek buradan da dış ticareti arttırmış olabiliriz.  Yavaş yavaş Türkiye’nin büyük sorunu dış ticarette böylece çözülmüş olabilir.

Kaynakça

  1. http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=16080

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.