Dış Ticaret İşlemleri İçin Faydanabileceğiniz Websiteler

0

Dış ticaret işlemleriniz ile ilgili; uluslarası ticaret istatistikleri, ülke bilgileri, pazar araştırmaları, ithalatçı ve ihracatçı firma rehberleri, dış ticarette kullanılan evrak örneklerinin yer aldığı bilgileri bulabileceğiniz 7 farklı websitenin tanıtımını aşağıda bulabilirsiniz. Bu siteler bilgi hacmi, erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı açısından oldukça kullanışlı olup, işlerinizi kolaylaştıracak ve sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarak sitelerdir.
Siz de bu konuda yararlandığınız siteleri yorum kısmından bizimle ve okuyucularla paylaşabilirsiniz.

Comtrade
http://comtrade.un.org/db/

ihraç ve ithal ürünler ile ilgili istatistiksel bilgiler bulabileceğiniz bu sitenin bilgileri Birleşmiş Milletler tarafından sağlanmaktadır. Bu sitede araştıracağınız bir ürün ile ilgili bilgi almak için ürünün öncelikle Gtip (HS Code) numarasını bilmeniz gerekiyor.
Örnek Kullanım;
Üst Menüden Data availability => by reporter linkine tıklayın. Açılan sayfada araştırma yapılacak ülkeyi ve yılını seçin.
Bir sonraki sayfanın en altında “I have read Readme First” yazan bölüme tick ekleyerek sayfaya devam edin.
Böylelikle açılan ekranda Gtip numarası ile istediğiniz ürünün sorgusunu yapabilirsiniz.

comtrade

Market Access Data Base
http://madb.europa.eu/madb/datasetPreviewFormATpubli.htm?datacat_id=AT&from=publi

EU Commission tarafından yönetilen bu site sadece Avrupa Birliği’ne üye ülkeler tarafından kullanılabilmektedir. Özellikle Avrupa’da yer alıp, Avrupa dışına mal ihracatı yapmak isteyen ülkeler için çok büyük bir kaynaktır.

Gtip numarası ile ürün sorgulatabilir, ülkelere göre ihraç ürünü ile ilgili hazırlamanız gereken evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Market Access Data Base

Coface – Country-risk and macroecomic data
http://www.coface.com/Economic-Studies-and-Country-Risks

İhracata konu olan ürün sigortasında dünyanın en büyük firmalarından biri olan COFACE firması tarafından yönetilen bu site, ihracat veya ithalat yapacağınız ülkelerdeki risk faktörleri, siyasal ve ekonomik gelişmeleri bulabileceğiniz önemli bir sitedir.

Coface

Global Trade Alert
http://www.globaltradealert.org/

Çeşitli ülkelerde uluslararası ticareti etkileyebilecek siyasi ve ekonomik karalar hakkında gerçek zamanlı bilgiler sunan bir sitedir.

Global Trade Alert

Kompass
http://es.kompass.com/

50 ülkeden 3 milyon kayıtlı firmanın yer aldığı dünyanın en büyük firma rehberlerinden biridir. Sitede ülke, ürün ve firma ismine göre arama yapabilirsiniz. İlgili ürünlerde rakiplerinizi görebilir ve mutlak müşterileriniz hakkında bilgi sağlayabilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

compass

International Contracts
http://www.internationalcontracts.net/contract/
İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca dillerinde 15 uluslarası kontrat modeli bulabileceğiniz bu sitenin Çince versiyonu da bulunmaktadır. Tüm dökümanlar word formatında kullanıma hazır şekilde sunulmuştur.

International Contracts

UK Trade and Investment
http://www.ukti.gov.uk/es_ES/export/countries.html

İngiliz ihracat ve Yatırım Ajansı tarafından yönetilen site özellikle yeni bir ülkeye açılacak olan firmalara bilgiler sunmaktadır. Bu bilgiler; İhracata Hazırlanma, İş yapma, Pazar Fırsatları, Rekabet, İş Etiği ve Yatırım Fırsatlarıdır.

UK Trade and Investment

Cevap Yaz

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.